Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. júna 2010

Mánia bola horšia než depresie, hovorí Eva MukováVdova po Petrovi Mukovi Eva Muková sa rozhodla verejnosti prezradiť podrobnosti z jej života s populárnym českým umelcom, ktorý trpel mániodepresívnou psychózou ...Zdieľať
petr muk Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Vdova po Petrovi Mukovi Eva Muková sa rozhodla verejnosti prezradiť podrobnosti z jej života s populárnym českým umelcom, ktorý trpel mániodepresívnou psychózou (bipolárna afektívna porucha). Podľa slov Mukovej boli u Petra manické stavy horšie ako depresia. "Pre mňa bola jeho mánia horšia než depresia. Keď bol Petr smutný, tak sa držal doma alebo v práci, ale nikde nelietal, takže som vedela, že si neublíži. To naopak hrozilo pri mánii, pretože zrazu nepoznal hranice. Nevedela som, kde je, nedalo sa s ním dohovoriť a preto som sa bála," prezradila. "V depresii si uvedomoval, že oňho mám strach, takže mi zdvíhal telefón, bol pozorný, milý. V mánii som o ňom často nevedela," dodala.

Eva Muková o spevákovej duševnej poruche vedela od začiatku. "Len som si nevedela predstaviť realitu, aké strašne hlboké budú prepady a manické stavy," uviedla. V roku 2006 Muková otehotnela a len pár týždňov na to sa jej manžel pokúsil o samovraždu. "Zjedol veľa práškov, našli sme ho otráveného. Skončil na psychiatrii a trvalo mu mesiac, kým začal poriadne vnímať svoje okolie. Nakoniec sa mi samozrejme ospravedlnil," uzavrela.

Bipolárnu afektívnu poruchu, známu ako mániodepresívnu psychózu, charakterizuje striedanie depresívnej a manickej nálady (nadmerne veselej, bezstarostnej, pozn. red.) Ide o poruchu funkcie mozgových buniek v určitých oblastiach, ktoré súvisia s emocionálnosťou. Príčina vzniku nie je jasná, medzi spúšťače tejto poruchy v chorobnom stave patria negatívne vplyvy vonkajšieho prostredia, telesné ochorenia, vplyv hormonálnych zmien alebo užívanie návykových látok.

Niekoľkonásobný strieborný a bronzový český slávik Petr Muk zomrel v pondelok 24. mája vo veku 45 rokov. Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, čo mu vyšiel nový kritikou chválený album s názvom V Bludišti dnů.

Informácie pochádzajú z webových stránok iDNES.cz a www.i-psychologia.sk.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Seal žiada šampanské a limuzínu
<< predchádzajúci článok
Festival peknej hudby v duchu Chopina

Mánia bola horšia než depresie, hovorí Eva Muková - diskusné fórum čitateľov