Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. júna 2010

CIGÁNSKI DIABLI: Mladým priblížime klasickú hudbuOrchester Cigánski diabli vydal pred pár dňami nový album. Novinka s názvom Adagio & Furioso je ich prvým albumom, ktorý je celý inšpirovaný klasickou hudbou. ...Zdieľať
ciganski diabli Foto: SITA/archív CD-Ivana Lipovská BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Orchester Cigánski diabli vydal pred pár dňami nový album. Novinka s názvom Adagio & Furioso je ich prvým albumom, ktorý je celý inšpirovaný klasickou hudbou. Ako v rozhovore pre agentúru SITA povedal cimbalista Ernest Šarközi, nahrať album klasickej hudby im napadlo počas koncertov v zahraničí. "Videli sme, že klasické koncerty aj v podaní cigánskej kapely majú obrovský úspech," vysvetlil.


Album obsahuje celkovo jedenásť piesní, medzi nimi sú napríklad upravené verzie skladieb ako Uhorský tanec od Johannesa Brahmsa, Keď mi moja stará matka alebo Slovanský tanec od Antonína Dvořáka. "Snažili sme sa vyberať známejšie skladby, aby možno aj laický poslucháč, ktorý pozná určite aspoň niektoré skladby, vedel posúdiť, že je to inak zahraté ako originál," uviedol cimbalista. Aj na albume Adagio & Furioso sa violončelistka Silvia Šarköziová predstavila ako speváčka. "Sebavedomejšie sa cítim určite ako violončelistka, pretože na ňom hrám od detstva. Spievanie je pre mňa neprebádané, je to pre mňa niečo nové a dá sa povedať, že je to pre mňa zaujímavé," povedala. Cigánski diabli nahrávali nový album v ARS štúdiu v Bratislave, kde vznikli aj ich predchádzajúce albumy. "Stále vymýšľame. My vymýšľame, veľa aj zmeníme," popísal huslista Štefan Banyák nahrávanie a dodal, že orchester zvykne aj improvizovať. "Máme to síce pripravené, ale nakoniec to úplne inak skončí. Naozaj, dokážeme na úplných maličkostiach stráviť aj celý deň," doplnil Ernest Šarközi.

Album Adagio & Furioso bude orchester promovať na sérii koncertov na Slovensku i v zahraničí. K titulnej piesni Adagio g moll plánujú aj videoklip, ktorý zrejme nakrútia v Česku. Skladby by chceli dostať aj do rádií. "Bolo by výborné, ak by dopomohli rádiá, aby mohli ľudia počúvať aj takúto hudbu. Myslím si, že táto hudba by oslovila aj mladých ľudí, pretože ľudia nie sú takí hlúpi, ako si niektoré médiá myslia. Hlavne chceme dostať túto skladbu do zahraničných televízií, ktoré vysielajú hlavne klasickú hudbu," doplnil Ernest Šarközi. Album pokrstia v septembri a Cigánski diabli sľubujú špeciálneho krstného otca, ktorého meno však ešte nechcú prezradiť.Booklet CD zdobia fotografie od Jakuba Klima. "Tvorbu Jakuba Klima sme poznali a vedeli sme, že chceme, aby fotografie evokovali to, čo na CD bude," povedala Silvia Šarköziová. "Bolo to úplne voľné. Rozprávali sme, Jakub chodil medzi nás a tak vznikli veľmi dobré fotografie," dodala.

Cigánski diabli už teraz pracujú na novom projekte, v ktorom by chceli prepojiť klasickú, cigánsku a elektronickú hudbu. Budú na ňom pracovať so slovenskými DJ-mi. "Myslím si, že keď sa to podarí, pomôže to mladým ľuďom ukázať aj klasickú hudbu. Som presvedčený, že keď sa to podarí, zrazu zistia, že 'fíha, ten Albinoni bol dobrý'," vyjadril sa Ernest Šarközi.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Festival peknej hudby v duchu Chopina
<< predchádzajúci článok
Vydražili pramienok vlasov Napoleona Bonaparteho

CIGÁNSKI DIABLI: Mladým priblížime klasickú hudbu - diskusné fórum čitateľov