22. septembra 2007

Michal Martikán získal zlato na MS

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Michal Martikán získal na XXXI. majstrovstvách sveta v brazílskom Foz do Iguassu v disciplíne C1 zlatú medailu. Po semifinále bol druhý, ale vo finále ...

FOZ DO IGUASSU 22. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Michal Martikán získal na XXXI. majstrovstvách sveta v brazílskom Foz do Iguassu v disciplíne C1 zlatú medailu. Po semifinále bol druhý, ale vo finále ukázal najpevnejšie nervy. Zajazdil fantasticky a zdolal svojho odvekého rivala a obhajcu zlata z minuloročného šampionátu v Prahe Tonyho Estangueta z Francúzska o 1,36 s. O Martikánovom triumfe rozhodla väčšia vyrovnanosť oboch jázd. Estanguet síce v prvom kole dosiahol najlepší čas dňa, ale vo finále sa k nemu nedokázal ani priblížiť a zajazdil o takmer 5 sekúnd pomalšie. Martikán predviedol dve čisté jazdy bez jediného dotyku bránky a časový rozdiel medzi oboma bol 0,45 s. Bronz si vybojoval Austrálčan Robin Bell. Ďalší dvaja slovenskí singlkanoisti sa do desaťčlenného finále neprebojovali. Juraj Minčík obsadil 12. miesto, za posledným postupujúcim zaostal o 0,77 s, Matej Beňuš zajazdil až 25. čas.

Pre 28-ročného Michala Martikána je to už šiesty titul svetového šampióna v kariére, z toho štvrtý v individuálnych pretekoch. Naposledy sa tešil z majstrovského zlata pred štyrmi rokmi v nemeckom Augsburgu. Celkovo je to už jeho jedenásty vzácny kov zo svetových šampionátov. Zároveň si ním podľa kritérií Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (SZKDV) vybojoval priamy postup na budúcoročné olympijské hry v Pekingu. Rodák z Liptovského Mikuláša štartoval vo Foz do Iguassu na svojich ôsmych majstrovstvách sveta, zo všetkých sa vracal s medailou v individuálnych pretekoch. "Som rád, že to takto dopadlo. Vybojoval som si nielen titul, ale aj postup do Pekingu. Veľmi sa na to teším. Viem, že moje jazdy neboli bezchybné, dalo sa ísť aj rýchlejšie. Ukázalo sa však, že aj s drobnými chybičkami sa dajú vyhrávať veľké preteky," povedal pre agentúru SITA šťastný majster sveta. K jazde svojho najväčšieho súpera Tonyho Estangueta sa vyjadrovať nechcel. "Ešte som ju nevidel. Častokrát sme boli v takejto pozícii, Tony to málokedy pokazil. Pre mňa je to len dobre, že sa to takto skončilo. Ja som viac pokazil semifinále, on finále. Chyby sa jednoducho pritrafia každému, ja sa len teším, že to tentoraz vyšlo lepšie mne," neskrýval radosť už šesťnásobný majster sveta. Prípravu na budúcoročné Hry XXIX. olympiády ešte detailne neplánoval, vie však, že využije všetky príležitosti na to, aby sa čo najdetailnejšie zoznámil s olympijským kanálom. "To jediné viem už teraz, že budem do Číny často cestovať," s úsmevom pokračoval Liptovskomikulášan. Na otázku, či chystá aj nejaké oslavy, sa len pousmial: "Ja zatiaľ o ničom neviem, ale určite, že niečo bude. Veď zisk titulu majstra sveta sa patrí osláviť," zakončil Michal Martikán.

V pretekoch kajakárov slovenský reprezentant a úradujúci majster Európy z tohtoročného šampionátu v Liptovskom Mikuláši Ján Šajbidor skončil vo finále K1 mužov na 8. mieste. Po výbornom výkone v semifinále, po ktorom figuroval na 3. priečke, vo finálovej jazde svoj výkon nedokázal zopakovať, za dva dotyky bránky sa mu k výslednému času pripočítali štyri trestné sekundy a klesol o päť pozícií. Titul si vybojoval Francúz Sebastien Combot, ktorý v semifinále i finále dosiahol najlepšie časy. Striebro patrí Fabianovi Dörflerovi z Nemecka, bronz rovnako ako na ME v Liptovskom Mikuláši Britovi Campbellovi Walshovi. Druhý Slovák v 40-člennom semifinále Tomáš Mráz nezvládol nástrahy trate, vynechal jednu z bránok, na ďalšej mal dotyk a s 52-sekundovou penalizáciou skončil na predposlednom 39. mieste. Semifinále bolo pohromou pre viacero favoritov. Do desiatky postupujúcich sa nedostali napríklad Nemec Erik Pfannmöller (11. miesto), obhajca titulu majstra sveta z minuloročného šampionátu v Prahe Talian Stefano Cipresi (20.), vicemajster Európy z Liptovského Mikuláša Slovinec Peter Kauzer (23.) a ďalší.

Výsledky - finále - C1:

1. Michal Martikán (SR) 192,87 (0), 2. Tony Estanguet (Fr.) 194,23 (0), 3. Robin Bell (Austr.) 195,70 (2), 4. Jan Benzien (Nem.) 196,23 (0), 5. David Florence (V. Brit.) 196,49 (0), 6. Nico Bettge (Nem.) 199,95 (2), 7. Grzegorz Kiljanek (Poľ.) 201,21 (2), 8. Stuart McIntosh (V. Brit.) 201,48 (4), 9. Pierre Labarelle (Fr.) 199,89 (0), 10. Krzysztof Bieryt (Poľ.) 204,48 (4), ... do finále nepostúpili 12. Juraj Minčík 100,12 (0), 25. Matej Beňuš (obaja SR) 104,60 (2)

Výsledky - finále - K1 muži:

1. Sebastien Combot (Fr.) 186,25 (0), 2. Fabian Dörfler (Nem.) 187,90 (2), 3. Campbell Walsh (V. Brit.) 189,34 (2), 4. Richard Hounslow (V. Brit.) 190,83 (0), 5. Daniele Molmenti (Tal.) 191,03 (2), 6. Carles Juanmarti Santiago (Šp.) 191,05 (0), 7. Scott Parsons (USA) 191,50 (0), 8. Ján Šajbidor (SR) 192,45 (4), 9. Helmuth Oblinger (Rak.) 196,56 (6), 10. Dariusz Popiela (Poľ.) 239,91 (50), ... do finále nepostúpil 39. Tomáš Mráz 148,99 (52), v kvalifikácii 41. Peter Cibák (obaja SR) - nepostúpil do semifinále