Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júla 2006

Mikolaj chce pozdvihnúť úroveň slovenského vzdelávaniaPozdvihnúť úroveň slovenského vzdelávania, aby sa priblížilo Európskej únii (EÚ), je jedným z cieľov nového, v poradí už jedenásteho ponovembrového ministra školstva Jána Mikolaja (SNS). ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Pozdvihnúť úroveň slovenského vzdelávania, aby sa priblížilo Európskej únii (EÚ), je jedným z cieľov nového, v poradí už jedenásteho ponovembrového ministra školstva Jána Mikolaja (SNS). Uviedol to po tom, ako ho premiér Robert Fico oficiálne uviedol do úradu. Personálne zmeny rezort školstva zatiaľ nečakajú. Nový minister chce ministerstvo skôr posilniť novými ľuďmi, ako prepúšťať. Tvrdí, že to vyplýva aj z úloh, ktoré ho čakajú. Predovšetkým ide o dôsledné čerpanie prostriedkov z európskych fondov, z ktorých by na vzdelávanie mohlo ísť až 50 miliárd korún. Podľa Mikolaja je dôležité, aby sa tieto peniaze aj do slovenského školstva dostali, a preto chce tomu prispôsobiť aj štruktúru ministerstva. Ak nejaké prepúšťanie hrozí, tak to sa zrejme skôr dotkne krajských školských úradov. Závisieť to však bude aj od pripravenosti samospráv prijať niektoré ďalšie kompetencie.

Podľa Mikolaja sa SMK nemusí obávať jeho pôsobenia v rezorte. Chce plne dodržiavať európsku chartu, ktorá zabezpečuje vyučovanie národnostných menšín v ich materinskom jazyku. Ani Univerzite Jánosa Selyeho nehrozí zatváranie, i keď Mikolaj sa netají tým, že aj ako poslanec bol proti jej zriadeniu. Zdôraznil len toľko, že to nie je maďarská univerzita, ale slovenská, na ktorej sú dva vyučovacie jazyky. To, že sa doposiaľ používa len maďarčina, súvisí podľa ministra aj s nízkym záujmom slovenských uchádzačov a so zameraním školy.

V súvislosti s vysokým školstvom Mikolaj potvrdil, že je proti spoplatneniu štúdia. Myslí si, že nie je správne, aby študenti platili na rozvoj škôl. Naopak, chce zmeniť legislatívu tak, aby sa vysoké školy mohli správať komerčnejšie. Platiť by sa malo len za celoživotné vzdelávanie. Ďalšou prioritou nového šéfa rezortu je aj príprava obsahovej reformy vzdelávania. O nej chce vyvolať celospoločenskú diskusiu a až potom posunúť príslušný zákon do parlamentu. Mikolaj si pritom trúfa pripraviť normu do dvoch rokov, a to aj vzhľadom na to, že "niečo už bolo v tomto smere splnené".

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Útoky v Londýne boli len začiatkom, tvrdí atentátnik na videu
<< predchádzajúci článok
Severokórejské testy znepokojili a sklamali Rusko

Mikolaj chce pozdvihnúť úroveň slovenského vzdelávania - diskusné fórum čitateľov