Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. septembra 2009

Ministerstvá odflákali správu pre parlament, Urbáni sa hneváMinisterstvá často ignorujú parlament, správy píšu len formálne, stanoviská k smerniciam a politikám únie dodávajú neskoro. Konštatoval to dnes na rokovaní výboru Národnej rady pre európske ...Zdieľať
BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) - Ministerstvá často ignorujú parlament, správy píšu len formálne, stanoviská k smerniciam a politikám únie dodávajú neskoro. Konštatoval to dnes na rokovaní výboru Národnej rady pre európske záležitosti jeho predseda Milan Urbáni z ĽS-HZDS. Ak sa to nezmení, bude apelovať na premiéra Roberta Fica. Výbor má pritom vo veciach Európskej únie (EÚ) väčšie právomoci ako vláda, môže jej stanoviská zablokovať.


Predseda výboru z vládnej koalície sa s opozičnými poslancami zhodol v kritike správy o piatom roku členstva Slovenska v EÚ, ktorú vláda predkladá parlamentu každoročne. Obdobie od mája 2008 do mája 2009 najhoršie zhodnotilo Ministerstvo zahraničných vecí SR, rezort hospodárstva a kultúry. Ministerstvo zahraničných vecí nespomenulo české predsedníctvo v únii, projekt východného partnerstva ani Kosovo. Hospodárstvo podľa Urbániho len opísalo správu z vlaňajška, neunúvalo sa ani aktualizovať údaje.

"Veľa hovoriť neznamená veľa povedať... Všeobecné frázy nepotrebujeme a nepotrebujeme zabíjať čas tým, aby sme čítali všeobecné veci. A keď ministerstvo zahraničných vecí nespomenie v správe Kosovo, postoj ku Kosovu, ako budeme riešiť Kosovo, tak to považujeme za chybu," povedal Urbáni pre SITA. Žiada, aby ministerstvá v správe na budúci rok písali konkrétne veci, námet a termíny úloh, aby ich výbor vedel kontrolovať.

Poslankyňa z opozičnej SDKÚ-DS Magda Vášáryová tvrdí, že vláda nemá žiadnu zahraničnú politiku a správa o 5. roku členstva v EÚ, ktorú predniesol vicepremiér pre európske záležitosti Dušan Čaplovič, je zbytočnou stratou času. "Keď sa pozriete na časť zahraničnej politiky, nevšimli si, že bolo české predsedníctvo (EÚ). Máme neexistujúcu zahraničnú politiku, absolútne sme sa vzdali zahraničnej politiky. Tam o Kosove nič sa nedozviete. Proste, je tam bla bla bla - balast. Ale to, čo je prioritou a vždy bolo prioritou slovenskej zahraničnej politiky, to márne hľadáte."

Vášáryová vidí symboliku vládneho postoja k zahraničnej politike aj v tom, že za európske záležitosti nadrezortne zodpovedá vicepremiér Čaplovič. "Je to, myslím, celkom príznačné, že najstarší človek vlády, ktorý nikdy v živote nebol v Bruseli poriadne, je to nacionalistický historik dnes, voľakedy komunistický, tak vlastne má na starosti Európsku úniu," uviedla pre SITA. Čaplovič priznal, že politika voči Balkánu, ale aj Ukrajine a ďalším krajinám Východného partnerstva EÚ, v správe chýba. České predsedníctvo zhodnotia dodatočne, vyhli sa mu, pretože ešte mesiac trvalo.

Vicepremiér eurovýboru prisľúbil, že všetky pripomienky pošle listom ministerstvám, aby sa v budúcnosti mohli vyvarovať chýb. Predseda eurovýboru Urbáni rázne pokarhal štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva (MP SR) Jána Slabého zo SNS za opakované ignorovanie eurovýboru. "Nie je možné, aby som dostal zásadné stanovisko deň pred rokovaním a stanovisko k mliekovej politike únie dokonca počas rokovania výboru," zdôraznil. Slabý sľúbil, že zásadné stanoviská k spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ budú posielať skôr, aj to dnešné už mali v rezorte niekoľko mesiacov.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Srbsku vybuchol muničný sklad, 7 mŕtvych
<< predchádzajúci článok
Pred 60 rokmi začali po Prešove jazdiť mestské autobusy

Ministerstvá odflákali správu pre parlament, Urbáni sa hnevá - diskusné fórum čitateľov