Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2009

Ministerstvo hospodárstva SR už zverejnilo výnos o šrotovnomMinisterstvo hospodárstva SR (MH) v piatok zverejnilo výnos, ktorý upravuje zavedenie štátnej podpory pri zošrotovaní starého automobilu a kúpe nového. Ten potvrdzuje, že plánovaná dotácia na tzv. ...Zdieľať
BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) - Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v piatok zverejnilo výnos, ktorý upravuje zavedenie štátnej podpory pri zošrotovaní starého automobilu a kúpe nového. Ten potvrdzuje, že plánovaná dotácia na tzv. šrotovné sa poskytne vo výške 1 500 eur za podmienky, že predajca poskytne zľavu najmenej 500 eur, respektíve 1 000 eur, ak predajca zľavu neposkytne. Bude ju pritom možné uplatniť iba pri kúpe vozidla v maximálnej cene 25 tis. eur vrátane dane z pridanej hodnoty pred jej znížením. Novým automobilom výnos rozumie vozidlo, ktoré nemá najazdených viac ako 6 tis. km alebo pri ktorom v čase jeho predaja neuplynulo viac ako šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky.


Šrotovné bude môcť využiť len fyzická alebo právnická osoba, ktorá po 9. marci tohto roku odovzdá autorizovanému spracovateľovi starých automobilov motorové vozidlo vyrobené pred 1. januárom 1999. Vozidlo však zároveň musí byť ku koncu decembru minulého roka zaregistrované v evidencii a k tomu istému dátumu musí byť vo vlastníctve žiadateľa o príspevok.

Dotácie sa stanú realitou iba pre zástupcov výrobcov osobných motorových vozidiel, ktorí budú mať uzatvorenú rámcovú zmluvu s MH o poskytovaní dotácií a zároveň aj príslušnú zmluvu s predajcom. Prílohou žiadosti o šrotovné musí byť podľa výnosu doklad preukazujúci spracovanie starého vozidla a jeho trvalé vyradenie z evidencie, ako i zmluva alebo faktúra preukazujúca cenu nového automobilu a konečnú cenu pre kupujúceho zohľadňujúcu dotáciu a zľavu.

Žiadosti sa budú rezortu hospodárstva predkladať raz mesačne najneskôr do desiateho dňa kalendárneho mesiaca za predaje nových osobných motorových vozidiel za predchádzajúci kalendárny mesiac. Výnos nadobúda účinnosť 9. marca. Jeho platnosť by sa mala skončiť 31. decembra tohto roku.

Na šrotovné bude pritom vyčlenených tak, ako už avizovali zástupcovia vlády, spolu 33 mil. eur. Podpora pri kúpe nového auta a zošrotovaní starého auta by sa tak mala vyplácať do vyčerpania tejto sumy.

Na zavedenie podpory pri zošrotovaní starého automobilu a kúpe nového už zareagovali aj niektorí slovenskí predajcovia áut. Spoločnosť Peugeot Slovakia, oficiálny importér značky na Slovensku, sa rozhodla podporiť iniciatívu slovenskej vlády a na všetky svoje modely v hodnote do 25 000 eur, ponúkne klientom šrotovné vo výške 2 000 eur, teda s participáciou 500 eur od predajcu a 1 500 eur od štátu. Riešenie, ktoré bude motivovať zákazníkov k výmene starého auta za nové, je pripravená ponúknuť aj Škoda Auto Slovensko.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na spracovanie starých áut sú dostatočné kapacity (6. 3. 2009)
 Na zavedenie šrotovného zareagovali aj predajcovia áut (5. 3. 2009)
 Výška šrotovného bude maximálne 2 000 eur (4. 3. 2009)
 Šrotovné je škodlivé, pomoc Cargu plytvaním, tvrdí SDKÚ-DS (4. 3. 2009)
 Šrotovné aj pre živnostníkov a právnické osoby (27. 2. 2009)
 Štát podporí kúpu nového auta formou šrotovného (26. 2. 2009)
 Štát možno podporí kúpu automobilov (16. 2. 2009)nasledujúci článok >>
Hladiny riek v Košickom kraji klesajú
<< predchádzajúci článok
SMK vyčlení na podporu Radičovej 33,2 tis. €

Ministerstvo hospodárstva SR už zverejnilo výnos o šrotovnom - diskusné fórum čitateľov

Šrotovné len pri kúpe v hotovosti?9.3. 20:26:54