Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júla 2007

Ministri schválili Koncepciu energetickej efektívnostiKabinet v stredu schválil Koncepciu energetickej efektívnosti SR. Tá bude súčasťou Stratégie energetickej bezpečnosti SR s výhľadom do roku 2030, ktorá by mala byť spracovaná do konca júla tohto ...Zdieľať

BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) - Kabinet v stredu schválil Koncepciu energetickej efektívnosti SR. Tá bude súčasťou Stratégie energetickej bezpečnosti SR s výhľadom do roku 2030, ktorá by mala byť spracovaná do konca júla tohto roka. Hlavným zámerom koncepcie je dosiahnuť postupné zníženie energetickej náročnosti na úroveň Európskej únie. Energetická koncepcia má za cieľ v období rokov 2008 až 2017 dosiahnuť 9-percentnú úsporu energetickej spotreby.

Na zvýšenie operatívnosti a rozbeh menších projektov zameraných na energetickú efektívnosť navrhuje rezort hospodárstva v rámci svojich rozpočtových priorít spolufinancovanie Fondu energetickej efektívnosti sumou 600 mil. Sk na roky 2008 až 2010. Koncepcia energetickej efektívnosti analyzuje súčasný stav energetickej spotreby na Slovensku. Zameriava sa najmä na oblasti priemyslu, bytového sektoru a domácnosti. Podľa rezortu hospodárstva na Slovensku chýbajú motivačné impulzy aby sa subjekty v spotrebe energií správali efektívne. Koncepcia by mala preto informovať aj o nových úspornejších technológiách.

Hlavným implementačným nástrojom Koncepcie energetickej efektívnosti SR budú akčné plány energetickej efektívnosti, ktoré na príslušné obdobie schváli vláda. Súčasťou akčných plánov budú podporné finančné programy a dotácie, poskytované zo štátneho rozpočtu na opatrenia a činnosti uvedené v akčných plánoch. "Vybrané opatrenia sa konkretizujú a uvedú v Akčnom pláne energetickej efektívnosti na roky 2008 až 2010. Ďalšie akčné plány bude Slovensko pripravovať s trojročnou periodicitou. Ich plnenie a dosiahnuté výsledky sa budú dôkladne vyhodnocovať na úrovni Európskej komisie," konštatoval rezort hospodárstva.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa KDH je koalícia bez chuti a zápachu
<< predchádzajúci článok
Čilskí vedci vyriešili záhadu zmiznutého jazera