Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júla 2007

Primátor mesta Sátoraljaújhely proti výstavbe elektrárneNajväčšia tepelná elektráreň na Slovensku, ktorú chcú postaviť v Trebišove v bezprostrednej blízkosti tokajskej vinárskej oblasti, čo je súčasť Svetového dedičstva, by ohrozovala dymom ...Zdieľať

BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) - Najväčšia tepelná elektráreň na Slovensku, ktorú chcú postaviť v Trebišove v bezprostrednej blízkosti tokajskej vinárskej oblasti, čo je súčasť Svetového dedičstva, by ohrozovala dymom vinice tokajskej oblasti. Uviedla to maďarská súkromná HírTV. Trebišov je len 20 kilometrov od maďarského Sátoraljaújhely. Podľa výpočtov by do ovzdušia ročne unikali štyri mil. ton toxických látok zo 163 metrov vysokých komínov. Sadze a iné nebezpečné látky by sa vzhľadom na prevládajúci severný vietor usádzali na viniciach tokajskej vinárskej oblasti.

Primátor mesta Sátoraljaújhely Péter Szamosvölgyi sa už listom obrátil na niektoré inštitúcie a žiada ich o pomoc, aby spoločne zabránili výstavbe tejto elektrárne, proti ktorej protestujú aj na Slovensku. Primátor listom oslovil aj maďarský úrad premiéra, ministra životného prostredia a pôdohospodárstva, maďarských europoslancov, ekologickú organizáciu Greenpeace ako i Maďarský národný výbor Svetového dedičstva. Podľa televízie HírTV obecné zastupiteľstvo Trebišova rozhodne vo veci elektrárne na zasadnutí 10. júla. Zrejme padne kladné rozhodnutie, lebo investor sľubuje 350 nových pracovných miest pre miestnych obyvateľov, konštatuje televízia.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čilskí vedci vyriešili záhadu zmiznutého jazera
<< predchádzajúci článok
Peľové zrná tráv budú trápiť alergikov aj v ďalších dňoch