Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

15. mája 2019

Monetov obraz sa v New Yorku predal za vyše 100 miliónov dolárovJeden z obrazov série Kopy sena (Meules) od francúzskeho impresionistu Clauda Moneta sa v utorok na aukcii v New Yorku predal za rekordných 110,7 milióna dolárov (99 miliónov eur). ...Zdieľať
Monet's "Meules"
 
New York 15. mája - Jeden z obrazov série Kopy sena (Meules) od francúzskeho impresionistu Clauda Moneta sa v utorok na aukcii v New Yorku predal za rekordných 110,7 milióna dolárov (99 miliónov eur). Aukcia sa konala v sieni Sotheby’s.


Ako informovala agentúra AFP, ide o najvyššiu sumu, za akú sa doteraz predalo niektoré z Monetových diel. Patrí súčasne i k desiatim vôbec najvyšším vydraženým sumám, pričom zahŕňa províziu aj všetky poplatky. Keď tento obraz v roku 1986 kupoval súkromný zberateľ, zaplatil zaň 2,53 milióna dolárov.

Obraz s rozmermi 72x92 centimetrov je súčasťou série malieb, ktoré Monet vytvoril v zime na prelome rokov 1890-91 vo svojom dome v Giverny v Normandii na severe Francúzska.

Iné dielo z tejto série sa v novembri roku 2016 v aukčnom dome Christie’s v New Yorku predalo za 81,4 milióna dolárov.

Naposledy sa za rekordne vysokú cenu predal vlani v máji Monetov obraz Lekná v kvete (Nympheas en fleur). Kupec zaň zaplatil 84,6 milióna dolárov. 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred 160 rokmi sa narodil francúzsky fyzik a chemik Pierre Curie
<< predchádzajúci článok
NASA požaduje 1,6 miliardy dolárov na vyslanie prvej ženy na Mesiac

Monetov obraz sa v New Yorku predal za vyše 100 miliónov dolárov - diskusné fórum čitateľov