Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. septembra 2007

MPSVR odmieta ústavný zákon o ochrane starobných penzií



Rezort práce a sociálnych vecí odporúča vláde vysloviť nesúhlas s opozičným návrhom ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov. "Vážnym rizikom navrhovanej právnej normy by bolo ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - Rezort práce a sociálnych vecí odporúča vláde vysloviť nesúhlas s opozičným návrhom ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov. "Vážnym rizikom navrhovanej právnej normy by bolo zníženie flexibility dôchodkového systému ako celku," zdôvodňuje ministerstvo. Podľa rezortu sociálnych vecí je vysoko pravdepodobné, že v strednodobom horizonte bude musieť Slovensko, podobne ako iné ekonomicky vyspelé krajiny, pristúpiť k ďalšiemu zvyšovaniu dôchodkového veku. "Vzhľadom na previazanosť priebežného a kapitalizačného piliera povinného dôchodkového systému by takýto krok znamenal aj oddialenie časového okamihu, kedy môžu byť dôchodkové úspory premenené na doživotné dôchodky," uvádza rezort. Podľa návrhu ústavného zákona by podľa ministerstva takýto krok mohol byť interpretovaný ako krok v neprospech sporiteľov a v prípade schválenia návrhu aj protiústavný.

Ako pokračuje ministerstvo práce, v prípade pretrvávajúceho priaznivého ekonomického vývoja je v strednodobom horizonte pravdepodobné, že v záujme zachovania priaznivého podnikateľského prostredia bude snaha o zníženie celkového daňovo-odvodového zaťaženia v ekonomike. Predložený návrh ústavného zákona takúto možnosť podľa rezortu vylučuje. "Pokiaľ by vláda mala v budúcnosti ambíciu znížiť odvodové zaťaženie, opäť by išlo o krok, ktorý možno interpretovať ako poškodenie záujmov sporiteľov," uvádza sa v materiáli rezortu sociálnych vecí. Z tohto dôvodu ministerstvo predložený návrh ústavného zákona hodnotí ako neakceptovateľný nielen vo vzťahu k dôchodkovému systému, ale i k celej ekonomike.

"Návrh nesystémovo vyberá z komplexu sociálneho poistenia ako jediný zaručený druh poistenia výlučne starobné poistenie, čím, aj vzhľadom na skutočnosť, že ide o ústavný zákon, nastoľuje otázku ústavnej garancie napr. invalidného poistenia alebo úrazového poistenia," upozorňuje ministerstvo. Návrh podľa ministerstva práce a sociálnych vecí rovnako nerieši, na rozdiel od starobného dôchodkového sporenia, obsah zaručenia vo vzťahu k starobnému poisteniu. "Je nesystémové prijímať ústavné garancie iba pre časť povinného systému," dodáva ministerstvo.

SDKÚ-DS opätovne predložilo do parlamentu návrh ústavného zákona, ktorý má garantovať nemennosť pravidiel starobného dôchodkového sporenia v neprospech sporiteľov. Ústavný zákon by mal s účinnosťou od začiatku budúceho roka chrániť dvojpilierovosť dôchodkového systému. Návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera, ktorý predložili poslanci za SDKÚ-DS s podporou poslancov za KDH a SMK do parlamentu v januári tohto roka, zákonodárny zbor začiatkom februára neposunul do druhého čítania. Za návrh vtedy hlasovalo 60 poslancov, proti bolo 56, zdržali sa 17 a jeden nehlasoval. Návrh podporili aj dvaja koaliční poslanci - Viera Mazúrová zo Smeru-SD a Peter Dubravay zo SNS. Ústavný zákon mal zabezpečiť, aby podmienky, za ktorých vstúpili občania do systému dôchodkového sporenia, sa nemohli meniť v ich neprospech.

SITA



© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Svetové akciové trhy zatvárali v pozitívnom teritóriu
<< predchádzajúci článok
Pozemná lanovka sa v nedeľu vydá na poslednú jazdu

MPSVR odmieta ústavný zákon o ochrane starobných penzií - diskusné fórum čitateľov