Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. januára 2019

Muellerov úrad odmieta, že Cohen klamal na Trumpov pokynRobert Mueller, archívna snímka.Zdieľať
Robert Mueller, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Washington 19. januára (TASR) - Úrad osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý vedie vyšetrovanie údajného zasahovania Ruska do prezidentských volieb v USA z roku 2016, vydal v noci na sobotu vyhlásenie, v ktorom označil za nepresné tvrdenia internetového denníka BuzzFeed, že bývalý právnik prezidenta USA Michael Cohen dostal od Donalda Trumpa pokyn, aby pred Kongresom klamal o termínoch ukončenia výstavby mrakodrapu v Moskve.


Server BuzzFeed to napísal vo štvrtok s odvolaním sa na zdroje vo vyšetrovacích orgánoch USA.

Podľa nich Cohen Muellerovi povedal, že Trump - vtedy kandidát republikánov - mu navrhol naplánovať si cestu do Ruska a stretnúť sa tam s ruským prezidentom.

Neskôr Trumpov advokát Rudolph Giuliani vyhlásil, že Trump Cohenovi nikdy žiadne príkazy nedával. Všetky tvrdenia, ktoré sa toho týkajú, sa nezakladajú na skutočnosti. uviedol Giuliani.

Cohen v novembri 2018 pred súdom priznal, že klamal Kongresu o tom, čo robil v súvislosti s Trumpovým realitným projektom v Rusku. Právnik priznal, že klamal o načasovaní rokovaní o budove a ďalších detailoch, aby boli v súlade s Trumpovým "politickým posolstvom". Uviedol, že rokovania o výstavbe Trump Tower v Moskve pokračovali až do júna 2016, teda aj v čase, keď Trump fakticky už bol oficiálnym prezidentským kandidátom Republikánskej strany.

Trump vtedy v reakcii na túto Cohenovu výpoveď deklaroval, že jeho bývalý právnik klame, aby získal miernejší trest. Trump vyhlásil, že si už nepamätá, kedy od zámeru výstavby Trump Tower v Moskve ustúpil.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), ako aj výbory pre činnosť tajných služieb v americkom Senáte i Snemovni reprezentantov vyšetrujú údajné zasahovanie Ruska do volieb, ktoré malo pomôcť Donaldovi Trumpovi do Bieleho domu. Vyšetrovanie vedie osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller.

Trump, ako aj Kremeľ tieto obvinenia odmietajú.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na podanie kandidatúry na prezidenta zostávajú dva týždne
<< predchádzajúci článok
Prešovský kraj pomôže pri probléme s vodou a kanalizáciou v Snine

Muellerov úrad odmieta, že Cohen klamal na Trumpov pokyn - diskusné fórum čitateľov