Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. januára 2019

Ruský raper Husky žaluje Rusko na Európskom súde pre ľudské právaRuský prezident Vladimír PutinZdieľať
Ruský prezident Vladimír Putin Foto: TASR/AP
Moskva 19. januára (TASR) - Ruský raper Husky (občianskym menom Dmitrij Kuznecov) podal sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Podľa denníka Novaja gazeta o tom informoval jeho právnik Alexej Avanesjan. Podľa neho sa sťažnosť týka dosúdnej väzby, porušenia práva na spravodlivý proces i práva na slobodu prejavu.


Právnik vo svojom vyhlásení poukázal na to, že piesne Huskyho sú z pohľadu štátu "v rozpore s ruskou politikou v oblasti pop kultúry a mládeže". Súd, ktorý v Huskyho prípade rozhodoval, preto nemožno považovať za nezávislý a nestranný, domnieva sa advokát.

Huskyho vystúpenie, ktoré mal odohrať 21. novembra 2018 v Krasnodare, bolo zrušené po tom, ako prokuratúra organizátorov varovala, že v jeho piesňach sú výzvy na samovraždu, násilie, extrémizmus a propagácia drog.

Husky v daný večer na represie úradov reagoval improvizovaným koncertom pred skandujúcim davom svojich fanúšikov, ktorým zarapoval zo strechy zaparkovaného cudzieho auta.

Polícia ho krátko na to zadržala a predviedla na výsluch. Následne bol odsúdený na 12 dní väzenia. O štyri dni neskôr bol tento trest v odvolacom konaní zrušený.

Raper vo svojich textoch kritizuje režim prezidenta Vladimira Putina a neslobodu, v ktorej musia vyrastať mladí Rusi. Podľa ministerstva kultúry je jeho tvorba extrémistická a v textoch údajne okrem iného uráža veriacich a vyzýva na cudzoložstvo.

Koncom roku nebol Husky jediným hudobníkom, ktorému zrušili koncerty. Podobný osud postihol aj viacero iných interpretov a skupín, ktoré sú medzi mládežou a na internete veľmi populárne. Boli medzi nimi raper Allj, či skupina Ic3peak, hrajúca elektronickú tanečnú hudbu (EDM).

Do kauzy zasiahol v polovici decembra aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý vyzval vyhýbať sa krajnostiam so zákazmi v kultúre vrátane rapu. Upozornil, že zákazy koncertov môžu mať opačný efekt a viesť k zvýšeniu popularity perzekvovaných umelcov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prešovský kraj pomôže pri probléme s vodou a kanalizáciou v Snine
<< predchádzajúci článok
Kolumbia žiada Kubu, aby zadržala mierových vyjednávačov ELN

Ruský raper Husky žaluje Rusko na Európskom súde pre ľudské práva - diskusné fórum čitateľov