Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. októbra 2017

N. PACEK: Éra lacných peňazí sa končí, úrokové sadzby budú rásťNa snímke prominentný rakúsky ekonóm a stratég Nenad Pacek počas 12. ročníka konferencie Energofórum 2017 v Grand Hoteli Jasná v Jasnej 12. októbra 2017.Zdieľať
Na snímke prominentný rakúsky ekonóm a stratég Nenad Pacek počas 12. ročníka konferencie Energofórum 2017 v Grand Hoteli Jasná v Jasnej 12. októbra 2017. Foto: TASR/Branislav Račko
Jasná 12. októbra (TASR) – Svetovej ekonomike sa v súčasnosti darí, užíva si éru lacných peňazí, firmy aj obyvatelia si môžu ľahšie požičiavať, vlády viac míňať a situácii napomáhajú aj relatívne nízke ceny komodít, ako sú ropa a zemný plyn. Na konferencii Energofórum to dnes povedal rakúsky ekonóm a konzultant Nenad Pacek zo spoločnosti Global Success Advisors, ktorý však v najbližšom období očakáva zmenu.


"Blížime sa ku koncu ultralacnej monetárnej politiky, úrokové sadzby porastú," povedal. Európska centrálna banka (ECB) podľa neho vyslala jasné signály, že súčasná situácia nemôže pokračovať donekonečna, že "nemôžeme mať záporné úrokové sadzby".

Pacek predpokladá, že už do konca októbra sa zíde banková rada ECB. Banka by následne mohla oznámiť, že začne zmierňovať tzv. kvantitatívne uvoľňovanie.

"To znamená, že každý mesiac budú redukovať množstvo navyše vytlačených peňazí. Takže nie 60 miliárd eur mesačne ako teraz, ale od januára alebo februára 2018 50 miliárd, v marci 40, v apríli 30 miliárd a v lete 2018 môže tento program tlačenia peňazí s najväčšou pravdepodobnosťou skončiť,” myslí si Pacek.

Pokiaľ ide o rýchlosť zvyšovania úrokových sadzieb, očakáva prvý nárast do konca roka 2018 a ďalšie tri alebo štyri zvýšenia o 0,25 bodu v roku 2019.

Vyhliadky slovenskej ekonomiky vidí Pacek optimisticky. Vzhľadom na jej štruktúru a početné zahraničné investície jej predpovedá v horizonte najbližších rokoch rast o približne 3 % ročne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Druhý test potravín v ČR potvrdil rôzne zloženie produktov v rámci EÚ
<< predchádzajúci článok
Videli ste Ludvika? Z domu v Majcichove mal ukradnúť šperky a hovotosť

N. PACEK: Éra lacných peňazí sa končí, úrokové sadzby budú rásť - diskusné fórum čitateľov