Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. marca 2006

Na historickú návštevu SR príde britský premiér Tony BlairBritský premiér Tony Blair pricestuje vo štvrtok večer na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky (SR). Pôjde o vôbec prvú návštevu predsedu vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. marca (WN/SITA) - Britský premiér Tony Blair pricestuje vo štvrtok večer na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky (SR). Pôjde o vôbec prvú návštevu predsedu vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v histórii samostatnej SR, informuje Tlačový odbor (TO) Úradu vlády (ÚV) SR. Tony Blair príde na Slovensko na pozvanie slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý navštívil Spojené kráľovstvo v roku 2003.

Mikuláš Dzurinda príjme Tonyho Blaira vo štvrtok večer hneď po prílete. Témou ich rokovania budú najmä európske otázky, predovšetkým v súvislosti s blížiacim sa marcovým zasadnutím Európskej rady. Obaja predstavitelia si vymenia stanoviská aj na aktuálne medzinárodno-politické otázky, informuje TO ÚV SR.

V piatok bude spoločný program Mikuláša Dzurindu a Tonyho Blaira pokračovať návštevou Univerzity Komenského v Bratislave. Dzurinda tam vystúpi s prednáškou s názvom Vízia Slovenska. Blair sa bude vo svojej prednáške venovať budúcnosti Európy a globalizácii. Obaja premiéri sa stretnú so študentmi a budú s nimi diskutovať. V piatok predpoludním sa Blair stretne aj s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom.

Spojené kráľovstvo je po Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku a Maďarsku šiestym najväčším investorom v SR. Podľa údajov Národnej banky Slovenska dosahovali celkové britské investície v SR k 30. septembru 2005 sumu viac ako 866 miliónov amerických dolárov. V rokoch 2004 a 2005 sa záujem britských investorov o SR zvýšil. Svedčia o tom rozpracované projekty v oblasti priemyslu, cestovného ruchu, kúpeľníctva, kúpy a rozvoja nehnuteľností a siete veľkoobchodných reťazcov. Na druhej strane niektoré slovenské podniky skúmajú možnosti investovať v Spojenom kráľovstve. Ich cieľom je prostredníctvom investícií na britských ostrovoch zlepšiť svoje odbytové možnosti v zahraničí. Vývoz zo SR do Spojeného kráľovstva zaznamenal v poslednom období výrazný nárast. Umožnil to hospodársky rast SR, znižovanie výrobných nákladov, konkurenčné ceny a rozširujúca sa diverzifikácia obchodnej výmeny na Slovensku.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V zahraničí nás vidia pozitívne, zhodol sa kabinet
<< predchádzajúci článok
TASR v druhom polroku 2005 hospodárila so stratou 4,413 mil.Sk