Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. apríla 2009

Na Leninovu podobizeň opäť zaútočiliRuská polícia vo štvrtok informovala o ďalšom útoku vandalov na podobizeň Vladimíra Iľjiča Lenina. Neznámi páchatelia tentoraz posprejovali jeho obraz a namaľovali na neho obrovský hákový ...Zdieľať
ROSTOV NA DONE 2. apríla (WEBNOVINY) - Ruská polícia vo štvrtok informovala o ďalšom útoku vandalov na podobizeň Vladimíra Iľjiča Lenina. Neznámi páchatelia tentoraz posprejovali jeho obraz a namaľovali na neho obrovský hákový kríž. Portrét bývalého vodcu Veľkej októbrovej revolúcie na vrchu Mašuk pri meste Pjatigorsk namaľovali v roku 1925 a odvtedy ho so železnou pravidelnosťou obnovujú a udržiavajú. Oblasť prezývajú aj Leninove skaly a kúpele pod ich úpätiami nosia takisto meno tohto komunistického vodcu.


Incident sa odohral len deň po tom, ako v stredu Leninovu sochu v Petrohrade poškodil bombový výbuch. Podľa údajov polície zanechala za sebou explózia, ktorá nastala v noci na stredu, v monumente meter hlbokú dieru. Socha sa nachádza pred Fínskou stanicou, kam Lenin v apríli v roku 1917 docestoval po svojom návrate z exilu. Zranenia neutrpel nik, polícia vyhlásila pátranie po neznámom páchateľovi.

Lenin stál na čele októbrovej revolúcie, ktorou sa v roku 1917 k moci v Rusku dostali komunisti. Zomrel v roku 1924, jeho zabalzamované telesné pozostatky sa dnes nachádzajú v mauzóleu na moskovskom Červenom námestí.

SITA_AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Trenčíne otvorili rozľahlé centrum Laugaricio
<< predchádzajúci článok
ÚVK rokovala len o lepšej dostupnosti volebných miestností