21. septembra 2006

Na MS v časovke triumf Cancellaru, Remák výrazne zaostal

Trojročné kraľovanie Austrálčana Michaela Rogersa v časovke na cyklistických majstrovstvách sveta dokázal vo štvrtok na šampionáte v rakúskom Salzburgu prerušiť Švajčiar Fabian Cancellara a ...

SALZBURG 21. septembra (WEBNOVINY) - Trojročné kraľovanie Austrálčana Michaela Rogersa v časovke na cyklistických majstrovstvách sveta dokázal vo štvrtok na šampionáte v rakúskom Salzburgu prerušiť Švajčiar Fabian Cancellara a vybojoval si titul majstra sveta v jazde proti chronometru v kategórii mužov - elite. Dvadsaťpäťročný špecialista na časovky získal už tretí dúhový dres majstra sveta, prvé dva z tejto disciplíny má ešte ako junior z rokov 1998 a 1999. Vlani bol v Madride v elite bronzový. Cancellara si na 50,83 km dlhej trati v okolí Salzburgu výborne rozložil sily a triumfoval s náskokom 1:30 min pred Američanom Davidom Zabriskiem. Bronz si vybojoval víťaz pred pár dňami skončenej Vuelty Alexander Vinokurov. Kazach potvrdil dobrú formu z posledných týždňov, v cieli za Cancellarom zaostal o 1:50 min. V konkurencii 52 cyklistov jediný Slovák na štarte Zoltán Remák za najlepšími výrazne zaostal a s vyše deväťminútovým odstupom skončil až na 50. mieste. "Chcel som na majstrovstvách sveta štartovať, aj preto som bol rád, že vôbec môžem ísť časovku. Keď nemôžem absolvovať preteky s hromadným štartom, som vďačný aj za túto šancu. Išiel som, ako som najlepšie vedel a mohol. Na lepší výsledok jednoducho nemám,“ povedal po pretekoch v cieli Zoltán Remák. Od úvodu sa mu najlepší vzďaľovali. Cyklistom komplikoval jazdu aj protivietor v prvej polovici trate. Organizátori v Salzburgu pripravili pre cyklistov mimoriadne náročnú trať. Vyše 50 km dlhé časovky sa na šampionátoch väčšinou nejazdia, navyše tri náročné stúpania obrali pretekárov aj o ďalšie sily. „Bola to ťažká trať. Predošlé roky boli trate určite ľahšie. Kopce mi síce vyhovujú, ale na podobnej časovke som ešte neštartoval,“ priznal v cieli Remák.

Cancellara išiel od úvodu ako stroj a postupne na súperov získaval cenné sekundy. Už na prvom medzičase na 10. km viedol pred Zabriskiem o 18 sekúnd, na druhom na 35. km jeho náskok narástol už na takmer minútu. Švajčiar absolvoval 50,83 km dlhú trať napokon za 1:00:11 h a ako jediný prekonal hranicu 50 km/h.

Výsledky - majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike v Salzburgu:

Časovka mužov-elite (50,83 km): 1. Fabian Cancellara (Švajč.) 1:00:11, 2. David Zabriskie (USA) +1:29, 3. Alexander Vinokurov (Kazach.) +1:49, 4. Brian Bach Vandborg (Dán.) +1:53, 5. Sebastian Lang (Nem.) +2:08, 6. Vasil Kirijenka (Bielorus.) +2:13, 7. Leif Hoste (Belg.) +2:31, 8. Michael Rogers (Austr.) +2:31, 9. Andrej Grivko (Ukr.) +2:45, 10. Vladimir Gusev (Rus.) +2:53,… 50. Zoltán Remák (SR) +9:05