Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. januára 2020

Na preventívku k zubnému lekárovi chodí menej ako polovica dospelých SlovákovNa preventívnu prehliadku k zubnému lekárovi chodí menej ako polovica dospelých Slovákov. Zubný kaz sa pritom objavuje už u malých detí.Zdieľať
zúbár

Na preventívnu prehliadku k zubnému lekárovi chodí menej ako polovica dospelých Slovákov. Zubný kaz sa pritom objavuje už u malých detí. Má ho až 56 % päťročných detí, ktoré navštívili ambulanciu zubného lekára. Vyplýva to zo štatistiky zubnolekárskej starostlivosti v SR za rok 2018, ktorú zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Zubní lekári na Slovensku v roku 2018 evidovali takmer 5 mil. pacientov a nahlásili viac ako 6,4 milióna návštev. Pacienti navštívili stomatologickú ambulanciu priemerne 1,29-krát za rok. Najnavštevovanejšie boli ambulancie v Prešovskom, Trenčianskom a Bratislavskom kraji.

S vekom záujem o preventívnu prehliadku klesá

Z celkového počtu evidovaných pacientov absolvovalo preventívnu prehliadku 52 %. Následné ošetrenie chrupu bolo u 67 % pacientov.

Preventívna prehliadka bola najčastejšie vykonávaná u detí. Z počtu 98 845 evidovaných detí do päť rokov ju absolvovalo 80 % a až 51 % z nich po nej potrebovalo ošetrenie. Vo vekovej kategórii 6 až 14-ročných bolo evidovaných 390 286 pacientov a prevenciu absolvovalo 75 % z nich, pričom ošetriť chrup po nej potrebovalo 60 % detí.

Z populácie 15- až 18-ročných bolo v evidencii zubných lekárov 199 971 pacientov. Preventívna prehliadka bola vykonaná u 66 % s nutnosťou ošetrenia chrupu u 65 % mladistvých.

U starších pacientov záujem o preventívnu starostlivosť klesal. Z populácie dospelých evidovaných pacientov nad 19 rokov z celkového počtu vyše 4,3 mil. na prevenciu prišlo 49 % osôb, pričom až 69 % z nich bolo následne ošetrených.

Bez kazu bola iba menej ako polovica päťročných detí

Dvanásťročné deti mali priemerne 1,67 trvalého zuba postihnutého kazom, ošetreného plombou alebo extrahovaného.

Index orálneho zdravia, respektíve kazivosti chrupu, ktorý vyjadruje počet trvalých zubov postihnutých kazom, ošetrených plombou či zubov extrahovaných pre zubný kaz, mal u pätnásťročných hodnotu 2,68.

Zo všetkých päťročných detí, ktoré boli v roku 2018 v systematickej starostlivosti zubnej ambulancie, bolo bez zubného kazu iba 44 %. Najčastejšími ambulantnými výkonmi boli výplne, liečenie parodontopatií a mäkkých tkanív, extrakcie zubov a výkony dentálnej hygieničky.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri požiari v Košiciach zahynuli tri deti, na mieste zasahujú hasiči
<< predchádzajúci článok
Do Finančnej olympiády sa zapojilo už 4 000 študentov. Školy majú čas ešte do začiatku februára. Otestujte sa aj vy!

Na preventívku k zubnému lekárovi chodí menej ako polovica dospelých Slovákov - diskusné fórum čitateľov