Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. novembra 2023

Na súd s obžalovaným pre úkladnú vraždu prišla matka obete, po psychickom zrútení si ju vzali zdravotníciNa Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici pokračuje vo štvrtok hlavné pojednávanie s Marianom V. obžalovaným pre úkladnú ...Zdieľať
10 1 676x451 30.11.2023 (SITA.sk) - Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici pokračuje vo štvrtok hlavné pojednávanie s Marianom V. obžalovaným pre úkladnú vraždu, ktorú mal spáchať úmyselným čelným nárazom autom do auta expartnerky Iriny.


Vypovedať prišla matka obete, ktorá sa však po príchode obžalovaného na súd psychicky zrútila a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic navrhol z dôvodu jej veľkého emočného vypätia čítať jej výpoveď z prípravného konania.

Matka k obžalovanému nemá vzťah


Obžalovaný býval s mojou dcérou 12 rokov, neboli zosobášení. Ja nemám k nemu žiaden vzťah,“ uviedla ešte pred čítaním jej výpovede a odchodom zo súdnej siene.

Vo výpovedi matka Iriny popisuje, ako jej dcéra s Marianom V. žili, ako ich podporovala a popísala aj vzťahy s dcérami obžalovaného a synom Iriny. Objasňuje tiež starosti s domom, ktorý bol predmetom sporu medzi jej dcérou a obžalovaným. Podrobne svedkyňa popísala aj deň, keď sa stala havária, o komunikácii s dcérou predtým, ako zahynula.

Nie je pravda, že sme 12 rokov spolu bývali, ja som u nej nikdy nemal osobné veci, ale v rodičovskom dome a mal som tiež v Banskej Bystrici prenajatý byt,“ uviedol k výpovedi obžalovaný s tým, že oni sa spolu s Irinou stále schádzali a rozchádzali.

Pre svedkyňu prišla zdravotnícka pomoc


Podľa Mariana V. nebol on ten, kto z ich vzťahu bral, ale naopak, on do neho viac dával. Sudca na niekoľko minút prerušil pojednávanie, keď pre svedkyňu prišla rýchla zdravotnícka pomoc. Podľa špeciálneho prokurátora by vo štvrtok mohol byť vynesený aj rozsudok.

Z obzvlášť závažného zločinu vraždy obžaloval špeciálny prokurátor Mariana V., ktorý v júli 2022 v okrese Revúca na aute BMW úmyselne čelne narazil do auta Seat Toledo, v ktorom na následky nehody zomrela jeho bývalá partnerka Irina.

Hlavné pojednávanie v tejto kauze vo štvrtok začalo pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici. Obžalovaný, ktorý chodí s dvomi barlami, vyhlásil, že je nevinný a vypovedať odmietol. Poškodení požadujú náhradu škody z titulu nemajetkovej ujmy niekoľko stotisíc eur.

Z miesta nemohol utiecť


Marián V., ktorý bol v minulosti odsúdený za podvod, pri rozhodovaní o jeho vzatí do väzby v decembri 2022 argumentoval, že vyšetrovateľ skutok nesprávne kvalifikoval, keďže rýchlosť jeho auta bola nižšia ako rýchlosť auta poškodenej.

Zároveň skonštatoval, že nie je možné, aby utiekol, keďže pre svoj zdravotný stav po nehode potrebuje neustálu lekársku starostlivosť a presúvať sa môže len špeciálnym vozidlom. Prvostupňový aj odvolací súd sa s tým stotožnili a ponechali ho na slobode.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic žiadal pre Mariána V. väzbu pre obavu z možného úteku, keďže mu v prípade uznania viny hrozí trest v rozmedzí 25 rokov väzenia až doživotie.

Na čelnú zrážku sa pripravoval


Dôkazná situácia v danej trestnej veci je mimoriadne silná,“ zdôraznil v decembri minulého roku. Okrem svedkov a znaleckých posudkom majú v tomto prípade podľa Lipšica vyšetrovacie orgány k dispozícii aj kamerové záznamy. Tie potvrdzujú, že sa obžalovaný opakovane na rovnom úseku cesty otáčal.

To znamená, že sa pripravoval práve na čelnú zrážku,“ uviedol špeciálny prokurátor. Z doposiaľ zdokumentovaných dôkazov podľa neho vyplýva, že obžalovaný mal vopred uváženú pohnútku, že sa na skutok pripravoval a dokonca sa s bratom poškodenej lúčil.

Navyše si tiež zisťoval, či bude poškodená v aute sama. Advokát obžalovaného však vtedy uviedol, že Marián V. trvá na tom, že išlo o nehodu a to, že obeťou bola jeho bývalá partnerka, je náhoda.


Zdroj: SITA.sk - Na súd s obžalovaným pre úkladnú vraždu prišla matka obete, po psychickom zrútení si ju vzali zdravotníci © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súd vrátil do práce aj policajta Sabotu, podľa advokáta je stav „3:3”
<< predchádzajúci článok
Pápež František nebude mať prejav na COP28 v Dubaji, aj naďalej má problémy s dýchaním