Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. novembra 2019

Na židovskom cintoríne v Dánsku poničili 84 náhrobných kameňovDánska polícia vyšetruje prípad vandalstva, keď páchatelia zničili 84 náhrobných kameňov na židovskom cintoríne v západnom Dánsku. V nedeľu o tom informovala samotná ...Zdieľať
ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Kodaň 10. novembra (TASR) - Dánska polícia vyšetruje prípad vandalstva, keď páchatelia zničili 84 náhrobných kameňov na židovskom cintoríne v západnom Dánsku. V nedeľu o tom informovala samotná polícia.


Spomínané desiatky náhrobných kameňov na Východnom cintoríne v meste Randers niekto postriekal zelenou farbou a niektoré aj zvalil, napísala tlačová agentúra DPA.

"Je to surový vandalizmus, ktorý zasiahol mnohých ľudí, a preto berieme prípad veľmi vážne," povedal policajný inšpektor Bo Christensen.

Vandalstvo na cintoríne, ktorý vznikol v prvých rokoch 19. storočia, nahlásili úradom v sobotu, ale nie je jasné, kedy ku škodám došlo.

Na sobotu pripadlo 81. výročie protižidovského pogromu známeho ako Krištáľová noc alebo Noc rozbitého skla, keď sa v susednom Nemecku v noci z 9. na 10 novembra 1938 odohrali útoky na židovské obchody a bolo zavraždených najmenej 91 Židov.

Starosta mesta Randers Torben Hansen odsúdil vandalský čin ako "zbabelý a podlý".

"Máme jeden z najstarších židovských cintorínov (v Dánsku) a vždy ho budeme chrániť, tak ako chránime všetky miesta s hrobmi," dodal starosta.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Irán začal výstavbu druhého reaktora v jadrovej elektrárni Búšehr
<< predchádzajúci článok
Bolívijský prezident Evo Morales súhlasí s novými voľbami

Na židovskom cintoríne v Dánsku poničili 84 náhrobných kameňov - diskusné fórum čitateľov