11. júna 2006

Nadalova úspešná obhajoba a 60 víťazstiev na antuke

Finále snov na druhom grandslamovom turnaji roka, majstrovstvách Francúzska v tenise na dvorcoch Rolanda Garrosa v Paríži, sa skončilo triumfom Španiela Rafaela Nadala. Druhý nasadený hráč zdolal svojho ...

PARÍŽ 11. júna (WN/SITA) - Finále snov na druhom grandslamovom turnaji roka, majstrovstvách Francúzska v tenise na dvorcoch Rolanda Garrosa v Paríži, sa skončilo triumfom Španiela Rafaela Nadala. Druhý nasadený hráč zdolal svojho najväčšieho rivala, svetovú aj turnajovú jednotku Rogera Federera v štyroch setoch za 182 minút 1:6, 6:1, 6:4, 7:6 (4). Dvadsaťročný Španiel sa v stretnutí pomalšie rozbiehal, ale napokon svojho švajčiarskeho súpera prevýšil a vo vzájomnej bilancii nad ním vedie už 6:1. Nadal úspešne obhájil minuloročný titul a napodobnil Brazílčana Gustava Kuertena z rokov 2000 a 2001. Svoju historickú sériu víťazných zápasov na antuke zaokrúhlil na šesťdesiat. Na tomto povrchu rodák z Mallorky márne čaká na premožiteľa od apríla 2004, keď ho zdolal Rus Igor Andrejev. Nadal zinkasoval za v poradí 17. turnajové víťazstvo v kariére (trináste na antuke) 940 000 eur, zdolaný finalista polovicu z tejto sumy.

Federer nevyužil možnosť stať sa šiestym tenistom histórie s kompletnou zbierkou grandslamových titulov. K trom prvenstvám vo Wimbledone a dvom na US Open a Australian Open premiérové z Roland Garros nepridal. Na parížskom superturnaji bol minulý rok aj teraz nad jeho sily Nadal. Vlani ho vyradil v semifinále v štyroch setoch a teraz rovnako v štyroch setoch vo finále.

Dvojhra mužov - finále:
Rafael Nadal (2-Šp.) - Roger Federer (1-Švajč.) 1:6, 6:1, 6:4, 7:6 (4)

Federer bol útočnejší, ale ako tradične proti trpezlivo hrajúcemu Nadalovi doplatil na vysoký počet nevynútených chýb (bilancia 51:28). Švajčiar začal ako z veľkej knihy a v prvom sete takmer uštedril Španielovi kanára. V druhom sete to však Nadal Federerovi pomerom gemov 6:1 vrátil a keď vyhral aj tretie dejstvo 6:4 a mal brejk vo štvrtom, zdalo sa, že je rozhodnuté. Federer vo štvrtom sete prehrával už 3:5, ale znížil a potom Španiela po tretí raz brejkol a vyrovnal na 5:5. Napokon sa hral tajbrejk, v ktorom získal Nadal minibrejk na 3:2 a vzápätí ho pri svojom podaní potvrdil na 4:2 a 5:2. Federer ešte znížil na 4:5, ale v závere sa už tešil Španiel. Nadal vyhral na parížskej antuke 14. zápas v rade a svojho švajčiqrskeho súpera zdolal v tomto roku už po štvrtý raz. Predtým sa tak stalo vo finále turnajov v Dubaji, Monte Carle a Ríme. Federer prehral v roku 2006 len s Nadalom. S ostatnými súpermi dovedna má bilanciu 44:0.