11. júna 2006

Kližan si chce raz zahrať so svojím idolom - Nadalom

Len 55 minút trvalo finále chlapčenskej dvojhry v 105. ročníku majstrovstiev Francúzska v tenise v Paríži. Po víťaznom mečbale nasledovala historická slovenská radosť. Martin Kližan sa stal prvým ...

PARÍŽ 11. júna (WN/SITA) - Len 55 minút trvalo finále chlapčenskej dvojhry v 105. ročníku majstrovstiev Francúzska v tenise v Paríži. Po víťaznom mečbale nasledovala historická slovenská radosť. Martin Kližan sa stal prvým Slovákom s víťazstvom v juniorskej súťaži na Roland Garros, keď v tridsaťstupňovom teple na dvorci Suzanne Lenglenovej nedal šancu Kanaďanovi Philipovi Besterovi a zdolal ho 6:3, 6:1. Kližan sa postaral o jedno z najväčších prekvapení tohtoročného Roland Garros, pretože vyhral ako nenasadený hráč. V kombinovanom juniorskom rebríčku mu patrí až 41. pozícia. "Som šťastný. Ešte veľmi nechápem, čo som dosiahol," cituje slovenského juniora oficiálna stránka parížskeho turnaja . Vysoký tenista Slávie Agrofert STU (187 cm) ťažil počas zápasu z výborného servisu a presnej hry, keď urobil o šestnásť nevynútených chýb menej ako jeho kanadský súper (bilancia 10:26). V Paríži chytil životnú formu. V šiestich zápasoch stratil iba jediný set, a to hneď v 1. kole proti Argentínčanovi Emilianovi Massovi. Vtedy takmer po troch hodinách vyhral 2:6, 7:6 (4), 7:5 a práve tento zápasový obrat mu dodal potrebné sebavedomie. "Od tretieho kola až do semifinále hral svoj najlepší tenis," komentoval tréner Ladislav Simon. Práve on vedie mladého tenistu spolu s Milanom Martincom a Martinom Liptákom v bratislavskom Národnom tenisovom centre.
Kližan v júli oslávi svoje sedemnáste narodeniny a na parížskom Grand Slame v tomto roku debutoval. S miernym zveličením možno povedať, že sa mu podarilo to, čo vlani Španielovi Rafaelovi Nadalovi, ktorý tiež ako nováčik na Roland Garros triumfoval vo dvojhre, ibaže mužskej. Práve Nadal je idolom talentovaného Slováka a raz by si chcel proti nemu zahrať. To keď bude hráčom najlepšej svetovej desiatky. "Sme obaja ľaváci a navyše sa mi veľmi páči, ako je Nadal počas celého zápasu napumpovaný energiou," povedal Kližan. Pred Roland Garros bolo jeho najväčším úspechom víťazné double na ME do 16 rokov z vlaňajška. Vo štvorhre sa vtedy tešil po boku Andreja Martina, s ktorým si zahral debla aj v Paríži, ale vypadli už v 2. kole.

FOTO : SITA/AP