Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

03. februára 2023

Najmenší mesiac za tento rok: V nedeľu nastane mikrosplnMikrospln astronómovia opisujú ako situáciu, keď je Mesiac v splne a súčasne v blízkosti odzemia.Zdieľať
Najmenší mesiac za tento rok: V nedeľu nastane mikrospln

Astronómovia upozorňujú na mikrospln Mesiaca, ktorý nastane v nedeľu 5. februára poslednýkrát v tomto roku. Ide o opak supersplnu, Mesiac sa zdá vtedy najmenší. Informoval o tom Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.


Ako vysvetľujú astronómovia, Mesiac sa pohybuje po mierne eliptickej dráhe, a tak sa jeho vzdialenosť od Zeme mení. V najbližšom bode dráhy (prízemie) je od Zeme vzdialený 356.410 kilometrov a v najvzdialenejšom bode (odzemie) 406.697 kilometrov. So vzdialenosťou sa mení na oblohe aj jeho zdanlivý uhlový priemer.

Mikrospln opisujú ako situáciu, keď je Mesiac v splne a súčasne v blízkosti odzemia. "Pri bežnom pozorovaní si veľkosť a jasnosť Mesiaca pri supersplne či mikrosplne ani nevšimneme," poznamenal Rapavý.

V tomto roku už mikrospln nenastane, astronómovia však očakávajú viacero supersplnov - 3. júla, 1. augusta, 31. augusta, 29. septembra a 28. októbra.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cirque du Soleil sa vracia v roku 2023 na Slovensko. Dnes začal predaj vstupeniek
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Kocúrkovo v podaní Činohry SND otvára priestor na myslenie