24hod.sk    ZOH Toríno 2006

26. februára 2006

Najúspešnejším v Turíne Ahn Hjun-soo s bilanciou 3-0-1

Najúspešnejším športovcom na XX. zimných olympijských hrách sa stal Kórejčan Ahn Hjun-soo, ktorý si v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe vybojoval tri zlaté a jednu bronzovú medailu. ...

TURÍN 26. februára (WN/SITA) - Najúspešnejším športovcom na XX. zimných olympijských hrách sa stal Kórejčan Ahn Hjun-soo, ktorý si v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe vybojoval tri zlaté a jednu bronzovú medailu. Dvadsaťročný kórejský reprezentant dokázal zvíťaziť v individuálnych pretekoch na 1500 a 1000 metrov, bol členom víťaznej štafety a bronz pridal v pretekoch na 500 m. Tri zlaté medaily sa podarilo vybojovať už iba ďalším dvom športovcom - Ahnovej sedemnásťročnej krajanke Jin Sun-ju a nemeckému biatlonistovi Michaelovi Greisovi. Ďalších dvanásť športovcov odchádza z Turína s minimálne dvomi zlatými kovmi, pričom rakúsky združenár Felix Gottwald bol najbližšie k vyrovnaniu sa vyššie spomínanej trojici so zlatým hetrikom, no v klasických pretekoch v severskej kombinácii skončil na druhom mieste. Dve zlaté medaily a k tomu ešte po bronze získali aj taliansky rýchlokorčuliar Enrico Fabris a nemecký biatlonista Sven Fischer. Špeciálnym prípadom a najúspešnejšou pretekárkou z pohľadu počtu medailí je kanadská rýchlokorčuliarka Cindy Klassenová, ktorá skončila na medailovom stupni vo všetkých piatich pretekoch, v ktorých nastúpila. Najcennejší kov získala v pretekoch na 1 500 m, strieborná bola na 1000 m a rovnako v stíhacích pretekoch družstiev a bronzové "turínske cédečka" si vybojovala na 3000 a 5000 metrových tratiach.

Na predchádzajúcich ZOH v Salt Lake City bol pre porovnanie najúspešnejším Nór Ole Einar Björndalen so štyrmi zlatými medailami. Teraz v Turíne získal fenomenálny biatlonista len dvakrát striebro a raz bronz.