Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. marca 2024

Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátochNajvyšší súd Spojených štátov v pondelok jednomyseľne rozhodol, že sa bývalý prezident Donald Trump môže zúčastniť na ...Zdieľať
trump_fraud_lawsuit_98432 676x451 4.3.2024 (SITA.sk) - Najvyšší súd Spojených štátov v pondelok jednomyseľne rozhodol, že sa bývalý prezident Donald Trump môže zúčastniť na prezidentských primárkach vo všetkých amerických štátoch. Zamietol tak pokusy štátov, ktoré chceli zablokovať túto možnosť pre jeho rolu pri nepokojoch v Kapitole v januári 2021.


Sudcovia rozhodli deň pred takzvaným volebným super utorkom, keď sa vo viacerých štátoch uskutočnia primárky, v ktorých si voliči budú vyberať straníckeho kandidáta na prezidenta. Rozhodnutie tak ukončilo úsilie vyradiť ho z hlasovania v Colorade, Illinois či v Maine.

Argumenty spomenutých štátov sa opierali o dodatok ústavy prijatý po občianskej vojne, ktorý sa týka diskvalifikácie z verejnej funkcie za povstanie alebo vzburu. Najvyšší súd však dospel k záveru, že o tomto môže rozhodnúť Kongres. Bolo to po prvý raz, čo sa americký najvyšší súd venoval spomenutej klauzule.

Trump, ktorý je popredný kandidát na republikánsku nomináciu, na sociálnych sieťach krátko po rozhodnutí súdu napísal, že je to „veľká výhra pre Ameriku“.


Zdroj: SITA.sk - Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecko očakáva pre ďalšie štrajky rušenie letov a vlakových spojov, dotknú sa približne 200-tisíc cestujúcich
<< predchádzajúci článok
Ukrajina dokáže podľa premiéra Šmyhaľa vyprodukovať viac ako milión dronov, na prípravu vyčlenili zhruba miliardu dolárov