Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júla 2009

Najvyšší súd zrušil rozpustenie Slovenskej pospolitostiObčianske združenie (OZ) Slovenská pospolitosť, ktoré vlani v novembri rozpustilo ministerstvo vnútra, bude pokračovať vo svojej činnosti. Rozhodol o tom dnes Najvyšší súd, ktorý rozhodnutie rezortu ...Zdieľať
BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) - Občianske združenie (OZ) Slovenská pospolitosť, ktoré vlani v novembri rozpustilo ministerstvo vnútra, bude pokračovať vo svojej činnosti. Rozhodol o tom dnes Najvyšší súd, ktorý rozhodnutie rezortu zrušil a vrátil mu na opätovné konanie. Informáciu, ktorú dnes médiám poskytlo združenie formou e-mailu, agentúre SITA potvrdil Peter Préti z kancelárie súdu. Ministerstvo vnútra poskytne stanovisko o 16:00 na brífingu hovorcu rezortu Erika Tomáša.


Združenie tvrdí, že súd uznal, že rozhodnutie ministra vnútra Roberta Kaliňáka bolo nezákonné a neboli splnené zákonné podmienky na rozpustenie Slovenskej pospolitosti. "Rozhodovanie bolo utajené, nebolo ani na internete, neboli na ňom ani zástupcovia ministerstva vnútra," uviedol pre agentúru SITA vodca združenia Ivan Sýkora. Vysvetlil, že rezort vlani pri rozpustení OZ porušil lehoty, ktorými združeniu oznámilo rozpustenie. "Nemali žiadne dôkazy, združenie bude legálne pokračovať ďalej," dodal.

Ministerstvo rozhodlo o rozpustení združenia vlani 12. novembra. Rezort tak urobil pár dní pred schôdzkou premiérov Maďarska a Slovenska Ferenca Gyurcsánya a Roberta Fica. "Združenie vyvíjaním činnosti roznecuje nenávisť a neznášanlivosť z národnostných, rasových, náboženských a politických dôvodov, čím sleduje dosahovanie svojich cieľov spôsobmi, ktoré sú v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a zákonmi," napísalo vtedy ministerstvo do rozhodnutia.

Slovenská pospolitosť ako občianske združenie funguje od roku 1995. Od vzniku až do súčasnosti sa pohybuje v ultrapravicovom priestore, kladné hodnotenie fašistického režimu z rokov 1939 až 1945 a založenie strany Slovenská pospolitosť - Národná strana ju však posúvajú na hranicu radikálneho spektra smerom k extrémizmu. Konštatuje to nezávislá správa o plnení bezpečnostnej politiky v oblasti extrémizmu. Spomínanú národnú stranu rozpustil Najvyšší súd 1. marca 2006 pre jej nesúlad s Ústavou SR. Dôvodom na zrušenie tohto subjektu bola časť jeho programu "Stavovský štát", v ktorej hlásal obmedzenia volebného práva.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moderná architektúra a ochrana klímy integrované do jedného konceptu
<< predchádzajúci článok
Na sanáciu lokalít po Sovietskej armáde sme dali 3 725 984,20 €

Najvyšší súd zrušil rozpustenie Slovenskej pospolitosti - diskusné fórum čitateľov