Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

17. júna 2019

NASA vyšle do roku 2024 na Mesiac ženuIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Washington 17. júna (TASR) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil v pondelok svoje plány vyslať do roku 2024 na Mesiac prvú ženu. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.


Program nazvaný Artemis po sestre starogréckeho boha Apolóna (po anglicky Apollo) bude zameraný na testovanie technológií, ktoré by mali byť použité pri lete na planétu Mars. Vyslanie pilotovanej kozmickej lode na Mars je naplánované po roku 2030.

Riaditeľ NASA Jim Bridenstine v pondelok na 53. parížskom aerosalóne povedal, že programu Artemis sa zúčastní "mimoriadne diverzifikovaný" tím astronautov.

"Tentoraz, keď pôjdeme na Mesiac, tak tam pôjdeme udržateľne, a pôjdeme tam s mimoriadne diverzifikovaným tímom vysoko kvalifikovaných astronautov, ktorého súčasťou budú aj ženy," povedal Bridenstine.

Prvým z celkovo 12 mužov, ktorí v rámci programu Apollo stáli na povrchu Mesiaca, bol v júli 1969 Neil Armstrong. Doteraz posledným bol v decembri 1972 astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene A. Cernan.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prvá nočná prehliadka Oravského hradu bude o A. Báthoryovej
<< predchádzajúci článok
Superstar T. Mašková nahrala Žár, prvý singel v češtine

NASA vyšle do roku 2024 na Mesiac ženu - diskusné fórum čitateľov