Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. augusta 2007

NBS chce vydať pamätnú mincu k výročiu korunovácie Mateja II.Pri príležitosti 400. výročia korunovácie Mateja II. v Bratislave chce Národná banka Slovenska v roku 2008 vydať pamätné zlaté mince v nominálnej hodnote 5 000 Sk. Mince sa majú raziť zo ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Pri príležitosti 400. výročia korunovácie Mateja II. v Bratislave chce Národná banka Slovenska v roku 2008 vydať pamätné zlaté mince v nominálnej hodnote 5 000 Sk. Mince sa majú raziť zo zliatiny obsahujúcej 900 dielov zlata, 75 dielov striebra a 25 dielov medi. Hmotnosť jednej je 9,5 g s priemerom 26 mm.

Na líci mince je kompozícia interiéru a veže korunovačného Dómu svätého Martina doplnená Bratislavským hradom s časťou jeho opevnenia. Názov štátu "SLOVENSKÁ REPUBLIKA" je v opise zľava doprava po oboch stranách kompozície. V spodnej časti mince je uprostred štátny znak Slovenskej republiky a po jeho stranách je v rozdelenom riadku letopočet razby "2008". Vľavo a vpravo nad opevnením sú štylizované iniciálky mien a priezvisk autorov výtvarného návrhu mince Miroslava Ronaia "MR" a Branislava Ronaia "BR".

Na rube zlatej mince je vyobrazený portrét kráľa Mateja II. s korunovačnými insígniami v popredí - uhorskou kráľovskou korunou a korunovačným mečom. V pravej časti je kompozícia veže Michalskej brány a veže františkánskeho kostola v bratislavskom Starom meste. Pri pravom okraji mince sú v opise zľava doprava v dvoch riadkoch texty "KORUNOVÁCIA MATEJA II." a "BRATISLAVA". V treťom riadku je letopočet korunovácie "1608". Označenie nominálnej hodnoty "5000 Sk" je v dvoch riadkoch pri spodnom okraji mince. Pod rukoväťou korunovačného meča je umiestnená značka Mincovne Kremnica.

Národná banka Slovenska od začiatku svojej činnosti v roku 1993 vydáva pamätné mince, ktoré sú zákonnými peniazmi. Ich vydávaním postupne pripomína významné osobnosti, historické udalosti a lokality Slovenska.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri hromadnej nehode prišli o život manželia
<< predchádzajúci článok
Viedeň je dejiskom rokovaní o klimatických zmenách

NBS chce vydať pamätnú mincu k výročiu korunovácie Mateja II. - diskusné fórum čitateľov