Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. mája 2019

Nemecké hospodárstvo má za sebou dobrý štart do tohto rokaNemecké hospodárstvo má za sebou dobrý štart do tohto roka. Najväčšia európska ekonomika sa v 1. štvrťroku 2019 vrátila k rastu. Pomohli jej vyššie výdavky domácností aj ...Zdieľať
Mesto Berlín. Foto: TASR/AP
Wiesbaden 15. mája (TASR) - Nemecké hospodárstvo má za sebou dobrý štart do tohto roka. Najväčšia európska ekonomika sa v 1. štvrťroku 2019 vrátila k rastu. Pomohli jej vyššie výdavky domácností aj prudko sa rozvíjajúca výstavba.


Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa za tri mesiace do konca marca 2019 medzikvartálne zvýšil 0,4 % po stagnácii v predchádzajúcich troch mesiacoch a poklese o 0,2 % v 3. štvrťroku 2018. Informoval o tom v stredu spolkový štatistický úrad Destatis. Tento výsledok sa zhoduje s predpoveďami analytikov.

V medziročnom porovnaní vzrástla nemecká ekonomika v období január - marec 2019 po očistení od kalendárnych vplyvov o 0,7 %.

Európsky "motor" sa v závere minulého roka len tesne vyhol technickej recesii, ktorá je definovaná ako medzikvartálny pokles hospodárstva dva štvrťroky po sebe.

Za celý rok 2018 sa však expanzia nemeckej ekonomiky spomalila na 1,4 % z 2,2 % v predchádzajúcom roku 2017. A súčasný rok 2019 priniesol ďalšie riziká, ktoré ohrozujú jej výkon.

Odborníci sa obávajú, že Nemecko a širšia 19-členná eurozóna by mohli prudko spomaliť, napriek pomerne odolnej domácej spotrebe a sektoru služieb, keďže exportne orientované priemyselné odvetvia by mohli zasiahnuť obchodné konflikty.

A hoci medzi Bruselom a Washingtonom zatiaľ v obchode panuje prímerie, aj keď "nepokojné", aj Európa pociťuje následky obchodného sporu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou.

Vláda v Berlíne opakovane znížila predpovede hospodárskeho rastu v roku 2019, naposledy v apríli, keď uviedla, že čaká rast HDP len o 0,5 %.

Aj mnohé inštitúty a tiež Medzinárodný menový fond (MMF) už znížili svoje prognózy pre Nemecko, ale menej ako ministerstvo hospodárstva v Berlíne.

"Vzhľadom na slabý výkon priemyslu a riziká zo zahraničia bude naďalej dominovať opatrnosť pri hodnotení nemeckej ekonomiky," skonštatoval analytik Jens-Oliver Niklasch z banky LBBW, podľa ktorého však 1. kvartál vyvoláva nádej, že rok 2019 nemusí byť až taký zlý, ako naznačujú revidované prognózy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mnuchin v najbližšom čase naplánuje ďalšie rokovania v Číne
<< predchádzajúci článok
SLOVENSKÁ EKONOMIKA V 1. ŠTVRŤROKU VZRÁSTLA MEDZIROČNE O 3,7 %

Nemecké hospodárstvo má za sebou dobrý štart do tohto roka - diskusné fórum čitateľov