Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. septembra 2019

Nemeckí poslanci začali v utorok debatu o rozpočte na rok 2020Olaf Scholz, archívna snímka.Zdieľať
Olaf Scholz, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Berlín 10. septembra (TASR) - Nemeckí poslanci začali v utorok debatu o rozpočte na rok 2020, ktorý je terčom kritiky opozície. Dôvodom je návrh ministra Olafa Scholza na výdavky na úrovni takmer 360 miliárd eur.


Scholz, ktorý je zároveň zástupcom kancelárky Angely Merkelovej, plánuje napriek slabnúcej ekonomike udržať vyrovnaný rozpočet. Jeho návrh kladie dôraz na pracovné a sociálne otázky, ako aj na úľavu pre rodiny s nízkymi príjmami.

Minister na začiatku parlamentnej rozpravy zdôraznil význam „súdržnosti“ v nemeckej spoločnosti.

Jeho návrh zatiaľ nezahŕňa výdavky na nové environmentálne opatrenia, o ktorých má nemecká vláda rozhodnúť 20. septembra. Objavili sa totiž výzvy, aby vláda financovala tieto opatrenia novými pôžičkami, čo Scholz aj Merkelová odmietli.

Daňové príjmy Nemecka pritom môžu byť na budúci rok slabšie v dôsledku poklesu hospodárstva. Denník Handelsblatt v tejto súvislosti citoval Jensa Boysen-Hogrefa z kielskeho inštitútu pre svetovú ekonomiku, podľa ktorého by daňové príjmy na federálnej, štátnej a komunálnej úrovni mohli byť v rokoch 2020 aj 2021 o 10 miliárd eur nižšie, ako sa očakávalo ešte v máji.

Opozícia medzitým žiada vyššie investície do vzdelávania a infraštruktúry.

Christian Dürr, šéf poslaneckého klubu slobodných demokratov (FDP), označil návrh rozpočtu na budúci rok za "rozpočet porušených sľubov“.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko a Čína v poslednom roku výrazne zvyšujú zlaté rezervy
<< predchádzajúci článok
Stredoškoláci môžu vytvoriť logo národného projektu PIAAC

Nemeckí poslanci začali v utorok debatu o rozpočte na rok 2020 - diskusné fórum čitateľov