Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. marca 2021

Neziskovky pôsobiace v kultúre môžu do 30. marca požiadať o finančnú pomocMinisterka kultúry objasnila, že dotácia je určená neziskovým organizáciám, ktoré vykázali minimálne 30-percentný medziročný pokles príjmov v kultúrno-kreatívnej činnosti.Zdieľať
Neziskovky pôsobiace v kultúre môžu do 30. marca požiadať o finančnú pomoc

Občianske združenia, neziskové organizácie a nadácie dlhodobo pôsobiace v kultúre sa môžu do 30. marca uchádzať o finančnú pomoc, kompenzujúcu straty pre pandémiu ochorenia COVID-19. Podrobnosti výzvy na pondelkovej tlačovej konferencii predstavila ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO).

Objasnila, že dotácia je určená neziskovým organizáciám, ktoré vykázali minimálne 30-percentný medziročný pokles príjmov v kultúrno-kreatívnej činnosti. "Ministerstvo prostredníctvom dotácie preplatí 20 percent ročných prevádzkových nákladov a 80 percent medziročného rozdielu v príjmoch z kultúrnej činnosti, ktorých príčinou je pandémia COVID-19," spresnila Milanová.

Riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky MK Matúš Bieščad doplnil, že výška poskytnutej dotácie sa bude pohybovať od 2000 do 50.000 eur. "Na stránke rezortu sme sprístupnili kalkulačku, ktorá automaticky podľa zadaných údajov žiadateľom vyráta výšku pomoci,“ uviedol. Upozornil takisto, že výzva je kombinovateľná aj s formami pomoci, ktoré ponúkajú výzvy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR - Prvá pomoc a Prvá pomoc plus, ale aj s výzvou na preplácanie nájomného v gescii Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

Rezort pripravoval výzvu spolu so zástupcami neziskového sektora pôsobiaceho v kultúre. Veronika Gabčíková (Klub nezávislých divadiel) a Zuzana Mišáková (Mestské divadlo Trenčín) ocenili jej nastavenie. "O výške pomoci nerozhodne subjektívny pohľad člena komisie, ale reč čísiel. Je to objektívne a jasne stanovená pomoc, ktorá pomôže preklenúť ťažké obdobie a pomôže nám zrealizovať plány, či dofinancovať rozbehnuté projekty na najbližší polrok, resp. rok,“ uviedla Mišáková, ktorá dotačnú výzvu nazvala "záchranným kolesom v poslednej chvíli“.

Ministerstvo avizuje prípravu ďalšej výzvy, má byť zamerané na fyzické osoby a slobodných umelcov, pôsobiacich v oblasti kultúrno-kreatívneho priemyslu.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pandémia sa podľa experta WHO v tomto roku neskončí, vakcíny by mohli znížiť počet úmrtí (2. 3. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo ďalších 118 úmrtí a zvýšil sa aj počet hospitalizovaných (2. 3. 2021)
 Štúdia: Riziko nákazy je u učiteľov porovnateľné so širšou populáciou (2. 3. 2021)
 Od stredy 3. marca ostanú otvorené len školy a škôlky pre deti rodičov, ktorí musia chodiť do práce (2. 3. 2021)
 Česko zaviedlo prísne obmedzenia proti COVID-19, zakázalo pohyb medzi okresmi (1. 3. 2021)
 Matovič: Proti väčšine poctivých ľudí stojí hŕstka štváčov (1. 3. 2021)
 Koronavírus: Za nedeľu pribudlo 81 úmrtí. Počet hospitalizovaných prekročilo hranicu 4 000. (1. 3. 2021)
 Kontroly opatrení sa zintenzívnia, pomáhať majú aj vojaci (1. 3. 2021)
 Na Slovensku je 20 okresov s najväčším rizikom šírenia koronavírusu (1. 3. 2021)
 Koronavírus: Vláda prijala nové opatrenia, ak nezaberú, hrozí tvrdý lockdown. Platiť by mali od 3.marca (1. 3. 2021)nasledujúci článok >>
Video: Sima Martausová predstavila v deň svojich narodenín novinku Podoby
<< predchádzajúci článok
MICHAIL GORBAČOV oslavuje 90. narodeniny

Neziskovky pôsobiace v kultúre môžu do 30. marca požiadať o finančnú pomoc - diskusné fórum čitateľov