Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. marca 2021

Začal sa filmový festival Berlinale, pre pandémiu prebieha online


Tagy: Berlinale

Pre koronavírusovú pandémiu sa festival Berlinale koná v dvoch častiach: prvá, súťažná, prebieha od 1. do 5. marca výhradne on-line a druhá, verejná časť sa uskutoční 9. - 20. júna.Zdieľať
Začal sa filmový festival Berlinale, pre pandémiu prebieha online

V nemeckej metropole sa v pondelok začal 71. ročník medzinárodného filmového festivalu Berlinale. Pre pandémiu nového koronavírusu sa jeho prvá časť koná výlučne vo virtuálnom formáte a je určená zväčša pre profesionálne publikum. Informovala o tom agentúra DPA.


Jedným z prvých filmov, ktoré uviedli v úvode tohto popredného podujatia organizovaného od roku 1951, bola snímka s názvom Memory Box o spomienkach na občiansku vojnu v Libanone. Film rozpráva životný príbehy Maie, ktorá spolu so svojou matkou ujde zo zbombardovaného Bejrútu do Kanady. Pre seba a svoju dcéru sa tam snaží vybudovať nový život a zabudnúť na hrôzy 15 rokov trvajúcej vojny. Keď však dorazí veľký balík s fotografiami a zápiskami z vlasti, začnú sa otvárať tajomstvá a traumy z minulosti.

Tento film je jedným z 15 súťažných snímok uchádzajúcich sa o hlavnú cenu Zlatého medveďa, ktorej laureátov spoločne s ďalšími oceneniami ohlási šesťčlenná porota v piatok. Ceny odovzdajú na slávnostnej ceremónii v júni. Novinári a odborná verejnosť si na streamingovej platforme festivalu môže pozrieť dovedna 166 filmov a seriálov.

Memory Box je tiež jedným zo šiestich filmov z arabského a moslimského sveta - medzi ďalšie patria napríklad snímka o väznici Guantanámo, film o prísnej internátnej škole v Turecku či dráma z Egypta.

V pondelok je vo virtuálnej kinosále na výber i titul Ich bin dein Mensch (Som tvoj človek) nemeckej režisérky Marie Schraderovej, ktorá sa na streamovacej službe Netflix preslávila minisériou Unorthodox o mladej žene, ktorá sa oslobodí zo života v komunite ultraortodoxných židov v New Yorku. Vo svojej najnovšej snímke skúma Schraderová otázku, či je možné zamilovať sa do humanoidného robota.

Pre koronavírusovú pandémiu sa festival Berlinale koná v dvoch častiach: prvá, súťažná, prebieha od 1. do 5. marca výhradne on-line a druhá, verejná časť sa uskutoční 9. - 20. júna. V prípade priaznivého vývoja by sa na nej mohli zúčastniť aj diváci priamo v kinosálach. Pôvodne sa podujatie malo konať od 11. do 21. februára.

Vlani sa Berlinale sa uskutočnilo v tradičnom februárovom termíne za prísnych protipandemických opatrení a bolo tak jedným z posledných podujatí, ktoré koronavírusová kríza neprekazila. Organizátori predali okolo 330.000 lístkov. Kiná v Nemecku sú zatvorené už zhruba štyri mesiace.

Tagy: Berlinale
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Berlinale a režiséri proti zatknutiu Panahiho (4. 3. 2010)
 BERLINALE: Zlatého medveďa získala dráma Bal (20. 2. 2010)
 Na Berlinale odovzdali ceny pre krátke filmy (18. 2. 2010)
 BERLINALE: Je známe kompletné zloženie medzinárodnej poroty (26. 1. 2010)
 BERLINALE: Zlatý medveď poputuje do juhoamerického Peru - The Milk Of Sorrow (16. 2. 2009)
 Vo štvrtok sa začne 59. filmový festival Berlinale (4. 2. 2009)nasledujúci článok >>
Nobelova cena za mier má 329 kandidátov, nominovanými sú aj Cichanovská či Navaľnyj
<< predchádzajúci článok
Spevák Ibrahim Maiga zľahčuje pandémiu koronavírusu, polícia upozornila na jeho statusy z Facebooku

Začal sa filmový festival Berlinale, pre pandémiu prebieha online - diskusné fórum čitateľov