Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. januára 2010

Nezvládame distribúciu pomoci, tvrdí PrévalHaitské úrady nedokážu zvládať masívny prísun medzinárodnej humanitárnej pomoci. Francúzskemu rozhlasu RFI to v stredu povedal haitský prezident René Préval. ...Zdieľať
Foto: SITA, AP


PORT-AU-PRINCE 20. januára (WEBNOVINY) - Haitské úrady nedokážu zvládať masívny prísun medzinárodnej humanitárnej pomoci. Francúzskemu rozhlasu RFI to v stredu povedal haitský prezident René Préval. Záchranné tímu majú podľa neho problém s koordináciou distribúcie pomoci. "Problém je koordinácia. Pomoc prichádza a my nie sme pripravení ju prijať," konštatoval Préval. Dodal, že haitské úrady nevedia, kam majú pomoc, ktorá sa hromadí, odvážať. "Musíme vedieť koľko, kedy a ako pomoc distribuovať, to je dôležité," vyhlásil. Zároveň vyjadril nádej, že medzinárodné spoločenstvo bude Haiti pomáhať aj z dlhodobého hľadiska.

Aj väčšina humanitárnych organizácií konštatuje, že humanitárna operácia na Haiti je zle zorganizovaná, nesúvislá a nedostatočná na pokrytie všetkých potrieb. Dôvodov na takúto situáciu je viacero. Národné aj medzinárodné úrady a organizácie stratili počas zemetrasenia mnoho zamestnancov vrátane vedúcich pracovníkov, ktorí by najlepšie zorganizovali pomoc. Už aj tak nedostatočná infraštruktúra bola z veľkej časti zničená, v hlavnom meste sú neprejazdné cesty, skoro vôbec nefunguje telefonické spojenie ani internet. Násilie a rabovanie prísun pomoc tiež spomaľuje. Námorný prístav je zablokovaný a letisko, ktoré riadia Američania, utrpelo značné škody.

Medzinárodná komunita sľúbila Haiti pomoc vo výške asi 1 miliardy dolárov a tisíce ton potravín a zdravotníckych potrieb. Veľké množstvá pomoci však zostávajú v skladoch alebo ich prevážajú do susednej Dominikánskej republiky. Svetový potravinový program do utorka distribuoval vyše 250 000 dávok jedla, to však potrebuje až 3 milióny Haiťanov, ktorí žili v biede aj pred zemetrasením. To znamená, že počas nasledujúcich 30 dní by mali distribuovať až 100 miliónov dávok potravín. Pri distribúcii pomoci a na oprave infraštruktúry pomáha vyše 11 000 amerických vojakov.

SITA/AFP/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na Haiti zachránili v sutinách spievajúcu starenku (20. 1. 2010)
 Na Haiti našli ďalšie batoľa, ktoré prežilo 6 dní (19. 1. 2010)
 Evakuujte hlavné mesto, vyzýva Wyclef Jean (19. 1. 2010)
 Záchranári vytiahli z trosiek vyše 90 živých ľudí (19. 1. 2010)
 Slovensko posiela na Haiti záchranársky tím (19. 1. 2010)
 Oficiálny počet obetí na Haiti je 75 tisíc (19. 1. 2010)
 OSN žiada pre Haiti viac ako pol miliardy dolárov (16. 1. 2010)
 Krutá gangsterka zatĺka (31. 8. 2005)nasledujúci článok >>
Počet obetí výbuchu na Ukrajine sa vyšplhal na 16
<< predchádzajúci článok
Pri rasistických útokoch v Moskve zomrelo 31 osôb

Nezvládame distribúciu pomoci, tvrdí Préval - diskusné fórum čitateľov