Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. októbra 2010

Nórsky kráľovský pár dnes navštívi ModruNávšteva Modry a bohatý program v Bratislave čaká nórskeho panovníka kráľa Haralda V. a kráľovnú Sonju počas dnešného tretieho dňa oficiálnej návštevy ...Zdieľať
harald Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Návšteva Modry a bohatý program v Bratislave čaká nórskeho panovníka kráľa Haralda V. a kráľovnú Sonju počas dnešného tretieho dňa oficiálnej návštevy Slovenska. O 10:00 sa kráľ zúčastní na slávnostnom otvorení konferencie Moderné firmy v modernej spoločnosti – Ako zodpovedné podnikanie a dôstojné pracovné podmienky prinášajú prosperitu firmám a spoločnosti v bratislavskom hoteli Crowne Plaza. Monarcha verí, že toto slovensko-nórske ekonomické fórum posilní hospodárske vzťahy medzi oboma krajinami. Súčasťou jeho sprievodu je totiž aj 70-členná delegácia podnikateľov. "Som presvedčený o tom, že ako oni, tak aj slovenská strana urobia všetko preto, aby sa rozvinuli hospodárske vzťahy," povedal na utorkovej tlačovej besede Harald V.

Návšteve Hydroterapeutického centra Gaudeamus na Mokrohájskej a Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave je venovaný doobedňajší program prvej dámy SR Silvie Gašparovičovej a nórskej kráľovnej Sonje. Na stretnutí v centre hydroterapie, ktoré bolo spolufinancované z tzv. nórskych grantov, sa zúčastní aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, keďže centrum je v pôsobnosti kraja. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová, počas návštevy si prvá dáma a kráľovná pozrú zariadenia triedy – dielne. Následne sa presunú k bazénom a na záver sa podpíšu do pamätnej knihy. Komplexné centrum hydroterapie je zamerané na vodnú rehabilitáciu mentálne i telesne postihnutých a je otvorené aj verejnosti.

V Ústredí ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) si dámy prezrú Galériu ľudového umenia, remeselné dielne s ukážkami tradičnej výroby a predajne. Pripravené sú ukážky rôznych prác - paličkovaná čipka, maľovanie na hodváb, hrnčiarstvo, maľba na sklo a drôtené výrobky. Zaujímavosťou je, že ÚĽUV je partnerom nórskej organizácie rovnakého zamerania Norges Husflidslag, ktorej patrónkou je práve kráľovná Sonja. “Po úspešnej spolupráci so švédskou organizáciou Svensk Slojd, ÚĽUV privítal iniciatívu nórskeho veľvyslanectva spolupracovať s Norges Husflidslag na obdobnom projekte, ktorý by mal byť verejnosti predstavený počas Dní majstrov ÚĽUV-u v roku 2011, informovala Barbora Krížová z ÚĽUV-u.

Obed a poobedňajší program strávia nórski hostia v Modre. V sprievode prezidentského páru tu budú môcť “ochutnať nielen kulinárske špeciality, ale predovšetkým to, čo k Malým Karpatom patrí - kvalitné víno v jednej z najmodernejších vinárskych prevádzok, v spoločnosti In Vino,“ uviedol hovorca prezidenta SR Marek Trubač.
Politický, diplomatický a obchodný rozmer návštevy doplní dnes aj kultúra a gastronómia. Kráľovský a prezidentský pár sa o 15:40 zúčastnia na vernisáži výstavy k 100. výročiu úmrtia Björnstjerne Björnsona. Výstavu o Björnsonovi, nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru, si verejnosť na Západnej terase Bratislavského hradu bude môcť pozrieť presne mesiac, od štvrtka do 28. novembra. Jej cieľom je okrem iného pripomenúť, že Björnson je spojivom slovenských a nórskych dejín. Začiatkom 20. storočia bol jedným z významných zahraničných podporovateľov národnostného boja Slovákov za sebaurčenie. Na 20:00 je pre oba páry naplánované v hoteli Crowne Plaza vystúpenie nórskej hudobnej skupiny Valkyrien Allstars. Skupina večer predtým vystúpila aj v bratislavskom klube Nu Spirit. To, že Nórsko je druhým najväčším svetovým exportérom rýb a plodov mora, potvrdí i slávnostná recepcia Chuť Nórska podávaná v hoteli po koncerte. Originálne morské špeciality na nej hosťom ponúkne renomovaný kuchár z Bergenu.

Z projektov, do ktorých išli aj tzv. nórske granty, si kráľ Harald V. a Kráľovná Sonja spoločne vo štvrtok počas návštevy Banskej Štiavnice pozrú výsledok rekonštrukcie archívu Slovenského banského múzea a obnovy miestneho mestského pivovaru. Tesne pred odletom do vlasti vo štvrtok poobede navštívia aj firmy Slovalco a Sapa Profiles v Žiari nad Hronom, ktoré sú príkladom úspešných nórskych investícií u nás. V oboch firmách na spracovanie hliníka sú, podľa vyjadrenia veľvyslankyne Nórskeho kráľovstva v SR Trine Skymoen, majoritné nórske investície a s nórskym vstupom do nich prišla viac environmentálne orientovaná produkcia. Kráľovský pár odletí späť do vlasti vo štvrtok podvečer z Bratislavy.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čína sa sťažuje, že je terčom inflačného útoku
<< predchádzajúci článok
Horela pražská stanica Florenc, zahynulo 8 ľudí