Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. októbra 2010

Nórsky pár priletel na návštevu SlovenskaObyvatelia a návštevníci ...Zdieľať
herald v Prílet nórskeho kráľa Haralda V. (uprostred) do Bratislavy na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Bratislava, 25. október 2010.

Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Obyvatelia a návštevníci hlavného mesta majú v utorok jedinečnú príležitosť uvidieť na vlastné oči nórsky kráľovský pár, ktorý je od pondelka do štvrtka na oficiálnej návšteve Slovenska. Po uvítacom ceremoniáli pred Prezidentským palácom o 10:00 bude prechádzka s primátorom hlavného mesta Andrejom Ďurkovským druhou príležitosťou uvidieť vzácnu návštevu. Okolo 16:00 by mali kráľ a kráľovná prejsť cez Primaciálne námestie, na Hlavné námestie a ďalej na Hviezdoslavovo námestie.

Ako agentúru SITA informovala Mária Račková z bratislavského magistrátu, nórsky panovnícky pár - kráľa Haralda V. a kráľovnú Sonju privíta o 15:40 primátor Bratislavy v podbrání Primaciálneho paláca. Sprievod sa potom presunie do reprezentačného Zlatého salóna, kde sa Ich Veličenstvá zapíšu do Zlatej knihy Bratislavy a primátor Andrej Ďurkovský odovzdá kráľovi Haraldovi V. najvyššie vyznamenanie hlavného mesta SR Bratislavy – originál zlatej známky vydanej pri príležitosti 1100. výročia prvej písomnej zmienky o Bratislave. Na stretnutí sa zúčastní aj manželka primátora hlavného mesta Františka Ďurkovská.

Okrem Bratislavy navštívia nórski monarchovia aj ďalšie mestá Slovenska. V stredu zavítajú do Modry, kde nórskych panovníkov čakajú slovenské kulinárske aj vinárske špeciality. Hostia strávia celý štvrtok až do večerného odletu z Bratislavy opäť mimo hlavného mesta. Kráľovský a prezidentský pár spoločne navštívia vo štvrtok Banskú Štiavnicu. Na radnici ich privíta primátor mesta Pavol Balžanka. Navštívia Slovenské banské múzeum, Starý zámok a kaštieľ Sv. Anton, taktiež firmy Slovalco a Sapa Profiles v Žiari nad Hronom.

O nerušený priebeh návštevy sa postará potrebný počet policajtov. V Bratislave "v súčasnosti s dopravnými obmedzeniami nepočítame, ale podľa vývoja situácie sme pripravení riešiť túto vec operatívne," agentúru SITA o tom informoval bratislavský policajný hovorca František Peczár.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tri francúzske rafinérie začnú pracovať
<< predchádzajúci článok
Radičovej zelenú politiku zaplatia občania