Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

16. septembra 2020

Nosíte rúško len pod nosom? Podľa expertov robíte zásadnú chybuZ nedávneho prieskumu agentúry Focus vyplynulo, že až tretina Slovákov nesúhlasí s nosením rúšok.Zdieľať
rúška

Mnohí ľudia rúško nenosia ani v uzavretých priestoroch, kde je vyžadované a časť z nich ho nosí len „naoko“ – pod nosom.

Podľa praktického lekára Kristiána Bucsaya z Nemocnica AGEL Košice Šaca sa pred nákazou koronavírusom vieme chrániť len tromi spôsobmi – sociálnym odstupom, zvýšenou hygienou rúk a správnym nosením rúška. V poslednom bode prevencie však robíme školácke chyby.

Na okrajoch rúška môže byť zachytený vírus

„V prípade jednorazových 3-vrstvových rúšok je nutné rúško nasadiť takým spôsobom, aby farebná časť rúška (zväčša modrá), bola otočená ,smerom von‛,“ vysvetľuje a dopĺňa, že drôtik v rúšku by sme mali ohnúť tak, aby obopínal koreň nosa.

Rúško by malo dobre priliehať k tvári a kompletne zakrývať nos a ústa.

„Rúško nasadené len pod nosom nemá žiaden ochranný význam, naopak, kontaktom okrajov rúška s perami a nosom sa zvyšuje riziko vdýchnutia vírusu, ktorý môže byť zachytený na okraji rúška,“ upozorňuje lekár.

Plnia aj ochrannú funkciu

Ako pre portál vZdravotníctve.sk potvrdila profesorka Zuzana Krištúfková z Katedry epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva SZU v Bratislave, rúška chránia aj svojho nositeľa.

O ich ochrannej funkcii sa presvedčila osobnou skúsenosťou. „Niekoľko hodín sme sedeli v jednej miestnosti s človekom, ktorý bol pozitívny a rúško mal nasadené pod nosom. Vďaka tomu, že my ostatní sme mali rúško nasadené na ústach aj na nose, sme sa pred nákazou ochránili. Rúškam preto verím,“ povedala na margo zasadnutia epidemiologického konzília, ktorého sa zúčastnil človek infikovaný koronavírusom.

Podľa epidemiologičky majú najlepší ochranný efekt respirátory, potom chirurgické rúška, nasledujú plátené rúška a najmenší preukázali látkové športové nákrčníky.

„Rúško je účinné dovtedy, kým nie je vlhké. Potom by sme ho mali vymeniť za nové alebo čisté. Ak máme plátené rúška, treba ich každý večer vyprať a ráno prežehliť suchou žehličkou,“ radí profesorka Krištúfková.

Infekční sú aj ľudia bez príznakov

Ako upozornila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, v súčasnej situácii – počas druhej vlny ochorenia COVID-19 a tesne pred nástupom chrípkovej sezóny – je dôležité, aby rúška nosili aj napohľad zdravé osoby.

„Vírus totiž prenáša aj osoba bez príznakov ochorenia, ktorá nemusí vedieť, že je jeho nosičom, no je tiež infekčná,“ spresnila.

Podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru Michala Slivku sa polícia snaží ľudí, ktorí nosia rúško nesprávne, predovšetkým napomínať. Pokuty však udeľuje iba v prípade, že človek porušuje nariadenia a nemá rúškom prekryté horné dýchacie cesty na miestach, kde je to povinné.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku pribudla takmer stovka nakazených a vyliečilo sa iba pár pacientov (16. 9. 2020)
 Koronavírus mal vzniknúť v laboratóriu, čínska virologička plánuje zverejniť dôkazy (14. 9. 2020)
 Matovič oznámil nové opatrenia proti koronavírusu aj pre podujatia, Česko bude červenou krajinou (video) (14. 9. 2020)
 Berlusconiho prepustili z nemocnice, hovorí o najväčšom utrpení v jeho živote (14. 9. 2020)
 Poslancom SaS a Za ľudí sa nepáčia nové obmedzenia pre koronavírus, niektoré môžu byť protizákonné (14. 9. 2020)
 Krízový štáb rozhodne o ďalších opatrenia proti koronavírusu, Matovič verí vo víťazstvo zdravého rozumu (14. 9. 2020)
 Slovenskú vakcínu proti koronavírusu začnú testovať aj na ľuďoch. Dosiahla prvý veľký úspech (14. 9. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 48 nakazených, ale otestovali výrazne menej ľudí ako počas týždňa (14. 9. 2020)
 Dve stredné školy v Trenčianskom kraji pre nákazu koronavírusom dočasne zatvárajú (13. 9. 2020)
 Nové opatrenia, pre koronavírus sa rozšíril zoznam červených aj oranžových regiónov (video) (12. 9. 2020)nasledujúci článok >>
Koronavírus: Slovensko má už 39 obetí. V nemocnici zomrel muž (†66)
<< predchádzajúci článok
Plamene zachvátili nakladač v maštali a požiar sa rozšíril aj na strechu, zasahovali hasiči (foto)

Nosíte rúško len pod nosom? Podľa expertov robíte zásadnú chybu - diskusné fórum čitateľov