Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. apríla 2019

Nová legislatíva má upraviť zriadenie a fungovanie detenčného ústavuFungovanie detenčného ústavu má zadefinovať zákon o výkone detencie z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý v stredu schválila vláda s formálnymi ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - František Iván
Bratislava 17. apríla (TASR) - Fungovanie detenčného ústavu má zadefinovať zákon o výkone detencie z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý v stredu schválila vláda s formálnymi pripomienkami legislatívnej rady. Novou legislatívou rezort upravuje podmienky zriadenia, fungovania a stráženia detenčného ústavu, tiež práva a povinnosti osôb umiestnených v detencii, ako aj dozor a kontrolu nad výkonom detencie.


"Účelom výkonu detencie je ochrana spoločnosti a liečebné a výchovné pôsobenie na osobu v detencii prostriedkami ustanovenými v tomto zákone," píše rezort v predloženom materiáli.

Návrh zákona upravuje napríklad vnútorné predpisy ústavu, spôsob prijímania, umiestňovania či premiestňovania osôb vo výkone detencie. Definuje tiež, v akých prípadoch sa zabezpečuje osobitný liečebný režim. Nová legislatíva má okrem iného upraviť kompetencie zdravotníckych zamestnancov a pôsobnosť Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) v detenčnom ústave. Ten v ňom má zabezpečovať úlohy bezpečnosti a stráženia.

Inštitút detencie je "druh ochranného opatrenia, ktorého úlohou je ochrana spoločnosti a jej členov pred tými páchateľmi, ktorí počas výkonu trestu odňatia slobody evidentne ochoreli nevyliečiteľnou duševnou chorobou a je tu obava, že aj po výkone trestu odňatia slobody ďalej pretrváva nebezpečenstvo pre spoločnosť."

Detenčný ústav na Slovensku stále nestojí. Zariadenie tohto typu dlhodobo chýba. Výstavbu detenčného ústavu schválila vláda ešte v roku 2017, stáť má v Hronovciach vedľa psychiatrickej nemocnice, v blízkosti Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Želiezovciach. Zriadenie detenčného ústavu sa podľa uznesenia vlády SR z marca 2017 predpokladá v januári 2021.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Human Rights Watch kritizovala Izrael za vyhostenie Omara Shakira
<< predchádzajúci článok
Veľkonočné obrady sa namiesto Notre-Dame budú konať v iných chrámoch

Nová legislatíva má upraviť zriadenie a fungovanie detenčného ústavu - diskusné fórum čitateľov