Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júna 2023

Oblasť Kachovskej priehrady bola plná mín, ktoré môžu plávať vo vode a sú hrozbouMedzinárodná humanitárna organizácia CARE upozornila, že v záplavovej vode po zničení Kachovskej priehrady na Ukrajine zrejme plávajú aj míny. Informuje o tom spravodajský portál CNN. Katastrofálne ...Zdieľať
russia_ukraine_44453 676x379 7.6.2023 (SITA.sk) - Medzinárodná humanitárna organizácia CARE upozornila, že v záplavovej vode po zničení Kachovskej priehrady na Ukrajine zrejme plávajú aj míny. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Katastrofálne následky


„Oblasť, kde bola Kachovská priehrada, bola plná mín, ktoré teraz plávajú vo vode a predstavujú obrovské riziko,“ konštatoval vo vyhlásení národný riaditeľ CARE Ukraine Fabrice Martin. Pripomenul tiež „katastrofálne následky“, ktoré môže mať zničenie priehrady na životné prostredie.

Do rieky Dnipro podľa neho unikol motorový olej a upozornil, že únik môže pokračovať, čím zopakoval obavy šéfa hlavnej ukrajinskej hydroenergetickej spoločnosti z utorkového rozhovoru pre CNN.

Motorový olej v rieke Dnipro


„Do rieky Dnipro uniklo najmenej 150 ton motorového oleja a existuje riziko, že unikne aj ďalších viac ako 300 ton,“ uviedol Martin s tým, že by to mohlo viesť k zániku národného parku s rozlohou viac ako 80-tisíc hektárov.


Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Melnyk označil zničenie Kachovskej priehrady za „najhoršiu ekologickú katastrofu v Európe“ od havárie v Černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986.


Zdroj: SITA.sk - Oblasť Kachovskej priehrady bola plná mín, ktoré môžu plávať vo vode a sú hrozbou © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Proces s Kaľavským bude pokračovať v júli, na pojednávaniach vypovedal pomocou telemostu aj Kučerka
<< predchádzajúci článok
Hroncová počíta so schválením zmeny financovania RTVS, navýšenie pomôže k stabilizácií aj realizácií projektov