Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2017

Od roku 2030 by v Paríži nemali jazdiť žiadne autá na fosílne paliváEiffelova veža v ParížiZdieľať
Eiffelova veža v Paríži Foto: TASR AP
Paríž 12. októbra (TASR) - V snahe znížiť znečistenie ovzdušia v Paríži chce tamojšia radnica od roku 2030 z ulíc mesta vykázať autá na benzín.


Informovala o tom dnes agentúra AP, ktorá súčasne pripomenula dávnejšie rozhodnutie primátorky Paríža Anne Hidalgovej; tá chce, aby autá na dieselové palivo prestali v Paríži jazdiť do roku 2024, keď francúzska metropola bude hostiť letné olympijské hry.

Radnica bude v budúcnosti klásť dôraz na elektromobily, bicykle a verejnú dopravu v meste i metropolitnej oblasti, kde sa začala výstavba novej siete prímestských vlakov.

Podľa AP 60 percent Parížanov auto ani nevlastní, ale Hidalgovej plány urobiť z Paríža "zelenšie" mesto mnohých z nich hnevajú a obviňujú primátorku, že proti autám bojuje. V snahe upokojiť kritikov parížska radnica vo svojom dnešnom vyhlásení spresnila, že zámer pre rok 2030 nie je "de facto zákazom", ale "uskutočniteľným a realistickým cieľom". Dodala, že úrady budú s občanmi i výrobcami áut pokračovať v diskusii na túto tému.

Francúzsky úrad verejného zdravia nedávno informoval, že dôsledky znečistenia ovzdušia sú treťou najčastejšou príčinou predčasných úmrtí vo Francúzsku.

AP dodala, že v snahe znížiť znečistenia ovzdušia v Paríži Hidalgová nariadila sériu opatrení, medzi ktorými je aj vylúčenie áut zo slávneho parížskeho bulváru Champs-Elysées raz do mesiaca, či možnosť prenajať si bicykel alebo elektromobil a ponúknuť tak Parížanom alternatívu k ich autám.

Podľa AP je Hidalgová v realizácii plánov na ozdravenie mesta razantnejšia ako francúzska vláda, ktorá - podľa ministra životného prostredia Nicolasa Hulota - chce od roku 2040 zakázať predaj áut na fosílne palivá.

Paríž bol koncom roku 2015 miestom, kde bola podpísaná dohoda o ochrane klímy, ktorá si za hlavný cieľ kladie udržať zvyšovanie teploty výrazne pod dvoma stupňami Celzia v porovnaní s teplotou v období pred industrializáciou, a to prostredníctvom obmedzenia emisií skleníkových plynov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po bitkách a prepade banky sa Šaľania boja, primátor sa ich upokojuje
<< predchádzajúci článok
Pápež: Nad prenasledovaním kresťanov nesmie nikto zatvárať oči

Od roku 2030 by v Paríži nemali jazdiť žiadne autá na fosílne palivá - diskusné fórum čitateľov