25. mája 2008

Olympijské limity slovenským chodcom odolali

Slovenskí reprezentanti v chôdzi Matej Tóth a Mária Gáliková obsadili zhodne 8. miesto na sobotňajšom medzinárodnom mítingu "Na rynek Marsz z TNT" v Krakove. V cieli pretekov na 20 km, zaradených do ...

KRAKOV 24. mája (WEBNOVINY) - Slovenskí reprezentanti v chôdzi Matej Tóth a Mária Gáliková obsadili zhodne 8. miesto na sobotňajšom medzinárodnom mítingu "Na rynek Marsz z TNT" v Krakove. V cieli pretekov na 20 km, zaradených do svetového seriálu IAAF Race Walking Challenge, bol viac spokojný Tóth, ktorý časom 1:21:45 h. dosiahol štvrtý najhodnotnejší výkon v kariére a znova potvrdil svoju olympijskú miestenku. "Som rád, že som si mohol zasúťažiť v konkurencii svetových pretekárov. Začiatok som skúsil ísť s čelom pretekov, ale vydržal som len do desiateho kilometra. Potom to bol už boj, hoci výrazne som nespomalil. S výkonom som veľmi spokojný, ďalší supervýkon," uviedol pre agentúru SITA Matej Tóth. Slovenskí chodci na mítingu IAAF v centre Krakova Autor: Jozef Polešenský Víťaz krakovského mítingu Eder Sanchez z Mexika, pred dvoma týždňami tretí na Svetovom pohári v ruských Čeboksaroch, utvoril časom 1:19:34 h rekord mítingu. V lepšom výkone ako bolo doterajšie traťové maximum pochodoval na hlavnom krakovskom námestí aj druhý v cieli Francisco Javier Fernandez zo Španielska (1:19:48) a tiež jeho krajan Juan Manuel Molina (1:20:18). Zo slovenských reprezentantov za osobnými ambíciami zaostal Anton Kučmín, ktorý chcel využiť kvalitnú konkurenciu na splnenie limitu pre pekinskú olympiádu (1:23:00). Po 15. km, keď už výrazne strácal a za M. Tóthom mal odstup 4:34 min, preteky nedokončil. Z ďalších slovenských pretekárov obsadil 13. miesto päťdesiatkarsky špecialista Peter Korčok v solídnom výkone 1:25:27. O dve miesta zaostal Miloš Bátovský (1:26:00) a 16. priečku obsadil Martin Škarba (1:28:58). V ženskom súboji prémiu 1500 dolárov za víťazstvo získala Rita Turavová z Bieloruska v ďalšom rekorde mítingu 1:28:33. Druhá skončila Susane Feitorová z Portugalska (1:30:36) a tretia bola v cieli Claudia Stefová z Rumunska (1:30:55). Jediná slovenská reprezentantka v súťažnom poli M. Gáliková (VŠC Dukla) v cieli aj napriek získanej prémii 400 dolárov za 8. miesto a výkon 1:37:01 h bola zo svojho výkonu najviac sklamaná v tohtoročnej sezóne. A-limit pre OH v Pekingu má totiž hodnotu 1:33:30 a jej osobný rekord 1:34:18. "Neviem si vysvetliť, prečo som nedosiahla lepší výkon. Som z toho veľmi sklamaná, ale možnosti pokoriť olympijský limit sa nevzdávam," uviedla Gáliková. Ako pre agentúru SITA potvrdil jej osobný tréner a manžel Roman Benčík, budú hľadať možnosť štartu na španielskom okruhu v La Coruni, alebo 13. júna v litovskom Alytuse. MUŽI 1. Eder Sanchez (Mex.) 1:19:34 h, 2. Francisco Javier Fernandez (Šp.) 1:19:48, 3. Juan Manuel Molina (Šp.) 1:20,18,...8. Matej Tóth 1:21:45,..13. Peter Korčok 1:25,27,...15. Miloš Bátovský 1:26.00, 16. Martin Škarba (všetci SR) 1:28:58. ŽENY 1. Rita Turawová (Biel.) 1:28:33 h, 2. Susana Feitorová (Portug.) 1:30:36, 3. Claudia Stefová (Rum.) 1:30:55,...8. Mária Gáliková (SR) 1:37:01. SITA