Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. júna 2009

Opernú časť Zámockých hier zvolenských otvorila NormaKoncertným uvedením opery Vincenza Belliniho Norma včera banskobystrická Štátna opera otvorila vo Zvolene opernú časť festivalu Zámocké hry zvolenské (ZHZ).Zdieľať
V hlavných úlohách v nej vystúpili štvorica zahraničných sólistov - Susan Neves z USA, Laura Brioni, Renzo Zulian a Danilo Rigosa z Talianska. Podľa dramaturga opernej časti ZHZ Jaroslava Blaha bude koncertné predvedenie Normy jedným z dvoch vrcholov festivalového programu. Druhým bude slovenská premiéra opery Gaetana Donizettiho Linda di Chamounix, ktorú Štátna opera uvedie na nádvorí Zvolenského zámku v stredu. Režisérkou tohto naštudovania je dcéra opernej divy Edity Gruberovej Barbara Klimo. "Zámocké hry sa stali zaujímavé aj pre blízku cudzinu tým, že premiérujeme diela pomerne málo v tomto regióne hrávané, hoci sa ukazuje, že kvalitné,“ podotkol Blaho.

Tradičnou súčasťou opernej časti ZHZ je aj koncert operných piesní a árií v podaní mladých nádejí slovenskej opernej scény Mladosť na zámku, ktorý bude v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku v pondelok.
Zahraničné obsadenie v hlavných úlohách budú mať okrem Normy aj ďalšie dve opery na tohtoročných ZHZ. Vo štvrtok sa v opere Giuseppe Verdiho La Traviata predstaví kanadská sólistka Siphiwe Meckenzie a v opere Pietra Mascagniho Silvano, ktorou Štátna opera v piatok 26. júna tohtoročné ZHZ uzavrie, budú účinkovať Anna Ryan z Rakúska a Maurizio Comencini z Talianska.

Činoherná časť 36. ročníka ZHZ bola od 5. do 19. júna a diváci v nej mali možnosť vidieť 11 divadelných hier. 

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Herec Matthew McConaughey bude druhý raz otcom
<< predchádzajúci článok
Počas Žilinskej svätojánskej noci divadlo aj pod holým nebom