Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. júna 2016

OSN: Eritrejská vláda pácha na obyvateľstve zločiny proti ľudskostiUtečenkyne z afrického štátu Eritrea, archívna snímka.Zdieľať
Utečenkyne z afrického štátu Eritrea, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Ženeva 9. júna (TASR) - Eritrejská vláda je vinná z páchania zločinov proti ľudskosti od roku 1991, keď táto severoafrická krajina získala de facto nezávislosť od Etiópie. Vyhlásila to Vyšetrovacia komisia OSN pre ľudské práva (COI), ktorú dnes citovala spravodajská stanica al-Džazíra.


Ide o neoprávnené väznenie, odstraňovanie nepohodlných osôb, popravy bez súdneho procesu, znásilnenia, vraždy a nútené práce.

"V krajine je zotročených 300.000-400.000 ľudí," uviedol hlavný vyšetrovateľ OSN Mike Smith. Vláda tiež uplatňuje streľbu na štátnych hraniciach voči ľuďom, ktorí chcú utiecť z krajiny.

V Eritrei je zároveň nútená branná povinnosť, ktorá môže trvať aj niekoľko desaťročí, kvôli čomu sa mesačne pokúsi z krajiny emigrovať približne 5000 osôb. COI v tejto súvislosti odporučila, aby sa do riešenia tamojšej situácie zapojili medzinárodné spoločenstvo a Medzinárodný trestný súd (ICC).

Eritrea je podľa organizácie Novinári bez hraníc (RSF) na celosvetovo poslednom mieste, čo sa týka slobody tlače, pričom v tejto nelichotivej štatistike predstihla i Severnú Kóreu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Bratislave otvorili múzeum tenisu. Vystavuje viac než tisíc rakiet
<< predchádzajúci článok
Majetkové rozdiely v eurozóne sú väčšie, sever bohatne a juh chudobnie