Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2010

Pandémia je podľa Fica hrou farmaceutických firiemPandemická chrípka je podľa predsedu vlády Roberta Fica veľkou hrou farmaceutických spoločností. Preto sa nedal proti vírusu H1N1 doteraz zaočkovať a ...Zdieľať
Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) - Pandemická chrípka je podľa predsedu vlády Roberta Fica veľkou hrou farmaceutických spoločností. Preto sa nedal proti vírusu H1N1 doteraz zaočkovať a neplánuje tak urobiť ani v budúcnosti. "Ja tomu neverím. Je to môj subjektívny pocit, za ktorý ma, dúfam, nebude nikto križovať ani kritizovať," povedal v utorok po kontrolnom dni na ministerstve zdravotníctva.

Jeho názor však nezdieľa minister zdravotníctva Richard Raši. Podľa neho je očkovanie proti "prasacej chrípke" správne, pretože sa v predchádzajúcich mesiacoch preukázalo viacero ťažkých priebehov ochorenia ľudí nakazených vírusom H1N1. Minister zároveň dodal, že sa pokúsi zmeniť aj názor premiéra. "Pokúsim sa ho presvedčiť, že tento názor nie je úplne správny," dodal Raši.

Podozrenia, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila pandémiu prasacej chrípky pod tlakom farmaceutických spoločností, ktoré mali záujem zvýšiť svoje zisky, sa v zahraničných médiách začali objavovať v januári tohto roka. Šéf podvýboru Rady Európy pre zdravotníctvo Wolfgang Vodarg dokonca vyhlásil, že ide o jeden z najväčších zdravotníckych škandálov storočia.

Niekoľko krajín zmenšovalo objednávky vakcín proti vírusu H1N1, keďže sa ukazuje, že globálna pandémia, ktorú WHO vyhlásila v júni minulého roka, nie je až taká vážna, ako sa predpokladalo. Svetová zdravotnícka organizácia pandémiu vírusu H1N1 vyhlásila 11. júna, 22. júna bol vírus izolovaný.

Rozhodnutie o nákupe vakcín pre Slovensko schválila vláda 9. septembra minulého roku a zmluva bola podpísaná 30. novembra.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 WHO: Pandemickú chrípku sme si nevymysleli (27. 1. 2010)
 WHO: Pandémiu prasacej chrípky nedramatizujeme (14. 1. 2010)
 H1N1: Rada Európy bude skúmať, či pandémia prasacej chrípky je falošná (13. 1. 2010)
 NR SR: Postihnutí očkovaním sa nebudú odškodňovať (8. 12. 2009)
 V okrese Liptovský Mikuláš zistili prvé dva prípady prasacej chrípky (16. 11. 2009)
 Úrady v Rakúsku vyhlásili epidémiu prasacej chrípky (11. 11. 2009)
 Na Ukrajine podľahlo chrípke 135 ľudí, 870-tisíc je nakazených (7. 11. 2009)
 Chrípke a akútnej respiračnej infekcii podľahlo na Ukrajine 71 ľudí (3. 11. 2009)nasledujúci článok >>
Firmy opäť hľadajú mladé talenty
<< predchádzajúci článok
S návrhom zonácie v Tatrách Štátne lesy nesúhlasia

Pandémia je podľa Fica hrou farmaceutických firiem - diskusné fórum čitateľov

Ja sa nečudujem.23.2. 14:27:25