Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. decembra 2017

Petíciu za zmeny vo vzdelávacích programoch už podpísalo 1360 ľudíPetíciu za zmeny vo vzdelávacích programoch už podpísalo 1360 signatárov. Koalícia za spoločné vzdelávanie aj týmto upozorňuje na negatívne dosahy ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš
Bratislava 22. decembra (TASR) - Petíciu za zmeny vo vzdelávacích programoch už podpísalo 1360 signatárov. Koalícia za spoločné vzdelávanie aj týmto upozorňuje na negatívne dosahy vzdelávacích programov, ktoré v rozpore s princípmi inkluzívneho vzdelávania kladú na školy nerealizovateľné požiadavky.


"Súčasné nastavenie týchto programov smeruje k vyčleňovaniu detí z hlavného prúdu vzdelávania a k nerešpektovaniu ich jedinečnosti. Odkláňajú pozornosť učiteľov od uplatňovania inkluzívnych foriem práce s triedou," upozornil Viktor Križo z koalície. Inklúzia podľa jeho slov prináša do škôl toleranciu, porozumenie a ľudskosť, je prevenciou voči extrémizmu, závislostiam a ďalším problémom.

Odporúčania na prehodnotenie vzdelávacích programov tlmočili zástupcovia InkluKoalície Štátnemu pedagogickému ústavu na spoločnom stretnutí 20. decembra. "Napriek vyargumentovaným dôvodom zo strany InkluKoalície a deklarovanému spoločnému záujmu o rozvoj inkluzívneho vzdelávania vo veci zmien vo vzdelávacích programoch k žiadnej zhode nedošlo. Štátny pedagogický ústav odporúčania zo strany InkluKoalície odmietol, čo povedie k tomu, že sa situácia bude len zhoršovať. Zástupcovia InkluKoalície sú rozhodnutí pokračovať v presadzovaní zmien," odkázal Križo.

Zároveň pripomenul, že k zavedeniu inkluzívneho vzdelávania, teda spoločného vzdelávania detí s rozmanitým potenciálom a potrebami, sa zaviazala Slovenská republika ako v medzinárodných dohovoroch, tak aj v národných dokumentoch. "Podstatou inkluzívneho vzdelávania je vnímanie a reagovanie na rôznorodosť vzdelávacích potrieb každého dieťaťa. Potreby detí sa môžu významne odlišovať nielen v rámci populácie, ale aj v rámci jednej diagnózy. Vzdelávacie programy namiesto prispôsobenia výchovno-vzdelávacieho procesu deťom prispôsobujú tento proces vopred definovaným požiadavkám," vysvetlil.

Existencia rôznych vzdelávacích programov pre rôzne skupiny detí vyplýva zo školského zákona. Zákon však neurčuje, ako majú tieto programy vyzerať. V súčasnej podobe porušujú podľa InkluKoalície právo dieťaťa na spoločné vzdelávanie. "InkluKoalícia navrhuje zrušiť záväznosť vzdelávacích programov pre deti so špeciálnymi potrebami vzdelávané formou školskej integrácie a kompetencie prenechať školám a ich odborným tímom," povedal Križo.

Koalícia za spoločné vzdelávanie je neformálne združenie učiteľov, rodičov, odborníkov a organizácií, ktoré sa snažia zlepšiť podmienky vzdelávania detí na Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nový kancelár Kurz zavítal medzi bezdomovcov vo Viedni
<< predchádzajúci článok
V AUSTRÁLII ZADRŽALI REKORDNÉ MNOŽSTVO DROGY: Tu je číslo