24hod.sk    PH Peking 2008

11. septembra 2008

PH 2008: Plavkyňa Mikulášiková dve stotiny sekundy od bronzu

Výsledky finále žien SM10 na 200 m polohové preteky na XIII. paralympijských hrách v Pekingu

Plavkyňa Vera Mikulášiková obsadila v pretekoch žien SM10 na 200 m polohové preteky na XIII. paralympijských hrách v Pekingu štvrté miesto. Od bronzu ju delili dve stotiny sekundy. Ešte pred záverečným krauliarskym úsekom bola na striebornej pozícii, v závere však neodolala útoku dvoch plavkýň a skončila na najnevďačnejšej pozícii. "Zatiaľ sa mi to v hlave mieša. Na jednej strane skvelý pocit z fantastického času, veď som si zlepšila osobák o desať sekúnd. Na druhej strane ma tie dve stotinky hnevajú. Je to asi moja posledná paralympiáda, veľmi som chcela medailu. V závere mi došli sily. Snažila som sa na prsiarskom úseku získať čo najväčší náskok, to sa mi aj podarilo. Poľka Pawlyková, ktorá ma obrala o stupne víťazov, je však svetovou rekordérkou v kraule, prehrala som s ňou. Som tak trochu nahnevaná aj na seba. Dostala som totiž z Londýna nové plavky, ale o dve čísla väčšie, naberala sa mi do nich voda, ťahala som to za sebou. Už si ich nikdy neoblečiem. Čaká ma ešte šprintérska päťdesiatka. Tam je to hop alebo trop. V Aténach sme boli dve, čo sme to vedeli pod tridsať sekúnd, tu je takých plavkýň šesť, uvidíme," povedala po pretekoch 27-ročná Viera Mikulášiková. "Neviem sa rozhodnúť, či sa tešiť, alebo smútiť. Po troch štvrtinách pretekov sme si hovorili, že už nemôže nezískať medailu. Nevyšlo to. Už v ranných rozplavbách si zlepšila rekord o šesť sekúnd, teraz ubrala ďalšie štyri. Podala neuveriteľný výkon. Jedno oko sa smeje, druhé plače," pridal vedúci slovenského plaveckého tímu Ivan Šulek. Zo zlata sa tešila Sophie Pascoeová, ktorá sa už na druhom úseku svojim súperkám vzdialila a potom už vývoj pretekov iba kontrolovala.

Výsledky - finále ženy SM10 - 200 m polohové preteky:
1. Sophie Pascoeová (N. Zél.) 2:35,21, 2. Elodie Lorandiová (Fr.) 2:39,28, 3. Katarzyna Pawliková (Poľ.) 2:40,41, 4. Viera Mikulášiková (SR) 2:40,43