Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

31. marca 2007

Phelps získal šieste zlato, svetový rekord AustrálčaniekAni predposledný deň súťaží v bazéne Susie O´Neillovej v Aréne Roda Lavera na XII. majstrovstvách sveta v plaveckých športoch v austrálskom Melbourne sa nezaobišiel bez zmien v historických ...Zdieľať

MELBOURNE 31. marca (WEBNOVINY) - Ani predposledný deň súťaží v bazéne Susie O´Neillovej v Aréne Roda Lavera na XII. majstrovstvách sveta v plaveckých športoch v austrálskom Melbourne sa nezaobišiel bez zmien v historických tabuľkách. Kvarteto austrálskych plavkýň Emily Seebohmová, Leisel Jonesová, Jess Schipperová a Libby Lentonová sa počas predposledného dňa melbournskeho šampionátu postaralo o trinásty svetový rekord šampionátu, keď na 4x100 m polohové preteky zlepšilo výkonom 3:55,74 svoj rok starý rekordný zápis o 56 stotín sekundy. Austrálčanky odsunuli na druhé miesto tím USA a tretia skončila Čína.

Druhým vrcholom dňa bol triumf Američana Michaela Phelpsa na motýľkarskej stovke. V ceste za ziskom šiesteho titulu majstra sveta z Melbourne ho nezastavil ani obhajca zlata spred dvoch rokov z Montrealu a svetový rekordér jeho krajan Ian Crocker, ktorý síce viedol, ale v posledných pätnástich metroch však prišiel mohutný finiš rodáka z Baltimoru. Dvadsaťjedenročný Phelps tak vyrovnal šiestym zlatom rekord Austrálčana Iana Thorpa, ktorý bol rovnako úspešný na MS 2001 vo Fukuoke. Americký fenomén má však počas záverečného dňa šampionátu k dobru ešte dva štarty. "Rovnakým spôsobom som získal zlato na aténskej olympiáde. V závere som vydal zo seba maximum a vyšlo to. Sústredil som sa najmä na dohmat," povedal Phelps. Bronz získal Venezuelčan Albert Subirats.
V tradične dramatickom finále na 50 m voľným spôsobom mužov dominoval Američan Ben Wildman-Tobriner, ktorý odsunul na druhú priečku svojho krajana Cullena Jonesa, tretí skončil švédsky veterán Stefan Nystrand. Piati najrýchlejší plavci sa dokázali vtesnať do rozmedzia sedemnástich stotín sekundy.
Vyrovnanú koncovku priniesla aj ženská osemstovka voľným spôsobom, kde zostalo v závere viac síl Kate Zieglerová z USA. Na Francúzsku Laure Manaudouovú zostalo rovnako ako v Aténach striebro a bronz patrí sestre fenomenálneho amerického znakára Aarona Peirsola Hayley Peirsolovej.
Znakárska dvojstovka žien patrí zásluhou druhého najrýchlejšieho času histórie Američanke Margaret Hoelzerovej. Druhá skončila Kirsty Coventryová zo Zimbabwe a tretia Japonka Reiko Nakamurová. Hoelzerová sa po dvoch striebrach z MS dočkala titulu a zlatej medaily. Všetky tri medailistky si zlepšili svoje osobné rekordy.
Zásluhou triumfu Therese Alshammarovej na 50 m motýlik sa svojho prvého zlata zo šampionátu dočkalo Švédsko. Skúsená veteránka svetových bazénov zdolala domácu Danni Miatkeovú a Holanďanku Inge Dekkerovú. Alshammarová tak skompletizovala svoju zbierku medailí, keď v roku 2001 bola vo Fukuoke strieborná a pred dvoma rokmi v Montreale bronzová. Svetová rekordérka a ďalšia Švédka Anna-Karin Kämmerlingová skončila až štvrtá.

SITA, AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Židek majstrom Slovenska v PGS
<< predchádzajúci článok
Olympiáda v Los Angeles by vyniesla miliardy