Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. mája 2007

Philip Morris ČR ukončí v lete výrobu v strážnickej továrniNajväčší stredoeurópsky výrobca cigariet Philip Morris ČR v auguste ukončí výrobu v strážnickej továrni a produkciu prenesie do hlavného závodu v Kutnej Hore. Firma o tom informovala vo svojej ...Zdieľať

PRAHA 28. mája (SITA, Reuters) - Najväčší stredoeurópsky výrobca cigariet Philip Morris ČR v auguste ukončí výrobu v strážnickej továrni a produkciu prenesie do hlavného závodu v Kutnej Hore. Firma o tom informovala vo svojej správe pre pražskú burzu. Spoločnosť očakáva, že kompenzácie zamestnancov a vyradenie majetku si vyžiadajú jednorazové náklady vo výške 52,5 mil. CZK, od konsolidácie výroby však Philip Morris očakáva ročnú úsporu 12,6 mil. CZK. Z továrne v Strážnici bude musieť odísť 36 zamestnancov, ale 15 z nich firma prednostne ponúkne prácu v kutnohorskej továrni.

Výsledky hospodárenia českého výrobcu v posledných rokoch znižujú narastajúce spotrebné dane, ktoré firma kvôli silnejúcej konkurencii nemôže plne premietnuť do ceny a musí tak uberať z marže. Zdražovanie cigariet naopak núti fajčiarov kupovať lacnejšie značky od iných výrobcov. Spotrebné dane naposledy stúpli vlani v apríli, čo sa prejavilo v priemernom náraste cien o 6 CZK na škatuľku cigariet. Naopak konkurentom firmy, ktorí sú kontrolovaní potravinárskym a tabakovým koncernom Altria Group, sa po vstupe ČR do Európskej únie (EÚ) podmienky zlepšili, keď odpadli colné bariéry pre dovoz cigariet zo starých krajín EÚ. Tento negatívny trend však pomáha vyvažovať silný kurz českej koruny voči americkému doláru, pretože zlacňuje nákup tabaku, ktorý tvorí približne 40 % celkovej ceny cigariet.

SITA/REUTERS


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O širokorozchodnej železnici sa rozhodne do štyroch mesiacov
<< predchádzajúci článok
Zrážky medzi vojakmi a militantmi v palestínskom tábore