Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

31. októbra 2023

Po polročnej misii sa na Zem vrátili traja čínski astronauti, vystúpili na okraji púšte Gobi (video)Traja čínski astronauti sa v utorok ráno vrátili na Zem po šiestich mesiacoch na palube čínskej vesmírnej stanici. Vystúpenie z návratovej kapsuly Ťing Chaj-pcheng, Ču Jang-ču a Kuej ...Zdieľať
f9vbhc2bsaavmwu 676x451 31.10.2023 (SITA.sk) - Traja čínski astronauti sa v utorok ráno vrátili na Zem po šiestich mesiacoch na palube čínskej vesmírnej stanici.

Vystúpenie z návratovej kapsulyŤing Chaj-pcheng, Ču Jang-ču a Kuej Chaj-čchao v poriadku vystúpili z návratovej kapsuly v blízkosti centra vypúšťania satelitov Ťiou-čchüan na okraji púšte Gobi. Uviedla oficiálna tlačová agentúra Sin-chua.

Nová trojčlenná posádka stanice dorazila na stanicu Tchien-kung minulý týždeň. Stanica je v podstate kompletná, takže nová posádka bude vykonávať lekárske a vedecké experimenty a udržiavať vybavenie.

Tretia krajina sveta


Stanica Tchien-kung je súčasťou oficiálnych čínskych plánov pre trvalú prítomnosť ľudí na obežnej dráhe Zeme. Čínsky vesmírny program je ambiciózny.

Čína sa v roku 2003 po Sovietskom zväze a USA stala treťou krajinou sveta, ktorá samostatne poslala na obežnú dráhu svojho astronauta. Tiež už pristála so svojimi sondami na odvrátenej strane Mesiaca a na Marse. V roku 2020 jej sonda prvýkrát od 70. rokov minulého storočia priviezla na Zem mesačné horniny.
 

After five months in space, China's astronauts are back on Earth. pic.twitter.com/EHI2VzZ1je


— South China Morning Post (@SCMPNews) October 31, 2023
Zdroj: SITA.sk - Po polročnej misii sa na Zem vrátili traja čínski astronauti, vystúpili na okraji púšte Gobi (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŠOP: Zimný spánok medveďa závisí od klimatických podmienok
<< predchádzajúci článok
Sam Smith je prvým ohláseným headlinerom Colours of Ostrava 2024