Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. apríla 2006

Podľa Coop Jednoty Bratislava Simon poškodil dobré meno firmyMinister pôdohospodárstva Zsolt Simon zneužil svoje postavenie, keď poškodil dobré meno spoločností Coop Jednota Bratislava a Tesco Stores. Uviedli to v piatok na tlačovej besede prezident Zväzu ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. apríla (WN/SITA) - Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon zneužil svoje postavenie, keď poškodil dobré meno spoločností Coop Jednota Bratislava a Tesco Stores. Uviedli to v piatok na tlačovej besede prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR Pavol Konštiak a predseda predstavenstva Coop Jednota Bratislava Adrián Ďurček. Ďurček zároveň zdôraznil, že minister tiež šíri prostredníctvom médií poplašné správy o ohrození zdravia obyvateľstva. Predstavitelia ZOCR a Coop Jednoty Bratislava preto žiadajú, aby sa minister pôdohospodárstva spoločnostiam za poškodenie dobrého mena verejne ospravedlnil. Ďurček dodal, že síce mäso, ktoré minister kúpil v supermarkete Terno v Bratislave bolo pokazené, ale určite neohrozovalo obyvateľstvo. Podľa jeho slov mohol minister podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, avšak nemal mediálne poškodzovať konkrétne spoločnosti, kým nebolo dokázané pochybenie obchodu. Zároveň dodal, že v tejto súvislosti nebolo proti Coop Jednota Bratislava začaté ani správne konanie zo strany kontrolného orgánu, teda Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS).

Predstavitelia ZOCR a Coop Jednoty Bratislava tak reagovali na konanie ministra pôdohospodárstva Zsolta Simon, ktorý v stredu podal dve trestné oznámenia na neznámeho páchateľa za ohrozovanie zdravia obyvateľstva predajom pokazených potravín. Trestné oznámenie podal za predaj pokazeného mäsa v marci tohto roku v supermarkete Terno spoločnosti Coop Jednota Bratislava na Einsteinovej ulici v Bratislave a tiež za predaj pokazeného mäsa v októbri minulého roku v supermarkete spoločnosti Tesco Stores SR na Kamennom námestí v Bratislave. Ako ďalej Ďurček uviedol, v konkrétnom prípade, keď minister kúpil pokazené morčacie mäso v supermarkete Terno v Bratislave, prišla v ten deň aj kontrola. "Tá zmerala teplotu v chladiacich boxoch a nezistila zo strany obchodu pochybenie," skonštatoval A. Ďurček. Dodal, že mäso bolo vákuovo zabalené a preto v obchode zmeny na mäse nikto nezistil. Zdôraznil, že nie je v právomoci obchodu zabalený tovar rozbaľovať a skúmať. "Tiež sme odstúpili od zmluvy s dodávateľom," povedal A. Ďurček.

Dodávateľom mäsa bola v tomto prípade spoločnosť Kupex, s.r.o., Bratislava. Ako však konateľ spoločnosti Peter Kučerka uviedol, mäso doviezli z Poľska a tiež prerušili s touto spoločnosťou obchodné kontakty. "S mäsom sme nemanipulovali, len sme ho vákuovo zabalili. Dokázala to aj kontrola zo strany ŠVPS. Chyba nastala zrejme u výrobcu nesprávnym technologickým postupom, ktorý spôsobil neskôr hnilobný proces," uviedol P. Kučerka. Dodal, že konkrétne z tejto šarže doviezli a predali päť ton mäsa a chybných bolo osem kilogramov. Takéto promile chybných dodávok je pri hydinovom mäse podľa neho bežné aj vo svete a takéto prípady sa stávajú.

Zväz obchodu ešte dodal, že sa dištancujú od spracovania či prebaľovania pokazeného mäsa. V tomto prípade však bolo podľa Ďurčeka mediálne poškodené dobré meno spoločnosti Coop Jednota Bratislava. Ďurček v tom však vidí aj politický podtext, keď Zsolt Simon podľa neho vždy medializuje obchodné kauzy a výsledky kontrol v obchodoch po tom, čo nastane pochybenie v Strane maďarskej koalície. Na záver ešte uviedol, že návrh zákona, ktorý by sprísnil sankcie pre obchodné reťazce za predaj potravín ohrozujúcich zdravie, poslanci Národnej rady SR neprerokovali, lebo rezort spravil pri predkladaní zákona legislatívnu chybu. "V pripomienkovom konaní totiž v návrhu zákona chýbala klauzula trikrát a dosť, ako aj sankcia do výšky 50 mil. Sk," dodal Ďurček.

Zs. Simon sa ku kauze vyjadrí na tlačovej besede, ktorá sa bude konať v piatok v poobedňajších hodinách.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruský dom v Prešove - príčina sváru Rusínov
<< predchádzajúci článok
Od začiatku povodní evakuovali v Rumunsku 16 tisíc ľudí

Podľa Coop Jednoty Bratislava Simon poškodil dobré meno firmy - diskusné fórum čitateľov

svoje meno si poškodili samé firmy !28.4. 18:56:13
páni pršedsedovia nech28.4. 19:00:52