Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. apríla 2006

Zriaďovatelia škôl dostanú na dofinancovanie takmer 581 mil.SkZriaďovatelia by mali dostať navyše takmer 581 miliónov korún. Ide o peniaze, ktoré im uznalo ministerstvo školstva v dohodovacom konaní, a ktoré pôjdu na náklady za teplo a na mzdy učiteľov. Na ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. apríla (WN/SITA) - Zriaďovatelia by mali dostať navyše takmer 581 miliónov korún. Ide o peniaze, ktoré im uznalo ministerstvo školstva v dohodovacom konaní, a ktoré pôjdu na náklady za teplo a na mzdy učiteľov. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval minister školstva László Szigeti, podľa ktorého si nároky v dohodovacom konaní uplatnilo 699 zriaďovateľov z celkového počtu 1 923. Sľúbené peniaze dostanú mestá a obce z 200-miliónovej rezervy rezortu školstva. Ministerstvo financií pritom uvoľní ďalších 416 miliónov korún. Celkovo tak na dofinancovanie bude k dispozícii 616 miliónov, pričom podľa Szigetiho sa počíta s peniazmi aj pre zriaďovateľov, ktorí si svoje požiadavky ešte neuplatnili.

Na zvýšené náklady za teplo, ktoré spôsobila tohtoročná tuhá zima, požadovali zriaďovatelia zhruba 513 miliónov korún, pričom ministerstvo uznalo ako oprávnené požiadavky 116 miliónov korún, z toho necelých 69 miliónov korún pre obce. Ministerstvo podľa Szigetiho zohľadňovalo zvýšené náklady vo výške rozdielu medzi spotrebou v mesiacoch január a február 2006 a 2005, pričom mestá a obce, ktoré ešte nemali k dispozícii mesačné odpočty za teplo, si môžu uplatniť svoje požiadavky v máji.

Ďalších 425 miliónov korún uznalo ministerstvo na dofinancovanie nákladov na mzdy. Bralo pritom do úvahy nielen 6-percentnú valorizáciu platov, pohyblivú zložku pre všetkých zamestnancov vo výške 6 percent, nárast z titulu zvyšovania počtu odpracovaných rokov, počet zamestnancov vo vzťahu k počtu žiakov i trojpercentné znižovanie počtu žiakov.

Okrem uvedených dotácií počíta ministerstvo aj s uvoľnením ďalších 2 miliónov, ktoré súvisia so zmenami počtu žiakov. Osem miliónov korún dostane aj bratislavské Gymnázium Juraja Hronca, a to na dofinancovanie programu IB - medzinárodnej maturity. Ďalších 29 miliónov pôjde na prevádzku bazénov, ktoré slúžia viacerým školám.

Dohodovacie konanie je súčasťou prechodných opatrení a má uľahčiť školám prechod na normatívny systém financovania počas prvých troch rokov. Tento rok bude posledným, keď si mohli zriaďovatelia uplatniť svoje požiadavky.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Od začiatku povodní evakuovali v Rumunsku 16 tisíc ľudí
<< predchádzajúci článok
S. Freud dokázal svojej pacientke zmeniť život za 45 minút

Zriaďovatelia škôl dostanú na dofinancovanie takmer 581 mil.Sk - diskusné fórum čitateľov