Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. októbra 2019

Podľa euroskeptika M. Salviniho je euro nezvratnéTaliansky minister vnútra Matteo Salvini.Zdieľať
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini. Foto: TASR/AP
Rím 14. októbra (TASR) - Predseda talianskej pravicovo-populistickej a euroskeptickej strany Liga Matteo Salvini vyhlásil, že euro zostane talianskou menou a dúfa, že v budúcnosti nikto v jeho strane nebude členstvo Talianska v eurozóne spochybňovať. Liga pritom v roku 2014 išla do volieb do Európskeho parlamentu s ostrou rétorikou proti eurozóne a aj v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu boli na kandidátke Ligy viacerí známi stúpenci odchodu Talianska z eurozóny.


V poslednom období sa však Salviniho rétorika zmenila. Ako povedal, "jeho strana nebude podporovať 'Italexit' a verí, že nikto z jeho strany túto otázku už nebude otvárať". Pre noviny Il Foglio povedal, že "Liga nezvažuje odchod z eurozóny, či Európskej únie" a dodal, že euro je podľa neho "nezvratné".

Vládu, ktorú tvorila jeho Liga s protisystémovým Hnutím piatich hviezd, položil Salvini pre názorové rozdiely v auguste tohto roka a očakával predčasné voľby. Hnutie však následne vytvorilo novú vládu so stredoľavicovou Demokratickou stranou. V prieskumoch verejnej mienky jeho popularita klesla a Salvini sa rozhodol v otázkach ako eurozóna a EÚ pre zmierlivejší tón.

Počas Salviniho pôsobenia vo vláde, ktoré trvalo 14 mesiacov, sa riziková prirážka na talianske dlhopisy oproti referenčným nemeckým dlhopisom zvýšila a s ňou aj náklady na obsluhu dlhu. Po nástupe Demokratickej strany do vlády začiatkom septembra riziková prirážka výrazne klesla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PROKURATÚRA: D. TRNKA MOHOL BYŤ ZBAVENÝ MLČANLIVOSTI OVEĽA SKÔR
<< predchádzajúci článok
Agrorezort podporuje dodávky malých a stredných výrobcov do reťazcov

Podľa euroskeptika M. Salviniho je euro nezvratné - diskusné fórum čitateľov